Girişim kiralama: Sermayeyi artırmak için mücadele eden donanım girişimleri için isimsiz kahraman

Şubat ayında küresel finansman 2023 %63 düştü sadece 18 milyar dolarlık yatırımla bir önceki yıla göre. Robotik girişimleri için daha iyi olmadı: 2022 en kötü ikinci yıldı son beş yılda finansman için ve 2023 rakamları aynı yöne gidiyor.

Belirsizlik ve kemer sıkma karşısında yatırımcıların bu davranışı, özellikle donanım şirketleri SaaS’tan daha hızlı nakit tükettiğinde haklı. Bu nedenle, robotik girişimlerin ve diğer ekipman ağırlıklı işletmelerin kurucuları, bir sonraki finansman turunu tamamlayıp kapatamayacaklarını veya satın almaya başvurmaları gerekip gerekmediğini merak ediyor.

Ancak, maliyetli borç kredileri ile VC finansmanı arasında özellikle donanım girişimleri için iyi çalışan mutlu bir ortam var: risk kiralama.

Pahalı borç kredileri ile VC finansmanı arasında özellikle donanım girişimleri için iyi çalışan mutlu bir ortam var: risk kiralama.

Donanım girişimleri, sektörün yüksek riskli doğasını bir yükümlülükle dengeleyen maddi varlıklara sahip oldukları için bu tür bir finansman için yazılım şirketlerinden daha uygundur.

Yakın zamanda 10 milyon dolarlık bir girişim kiralama anlaşması alan bir robotik girişimin CEO’su olarak, bu tür bir anlaşmanın donanım şirketleri için avantajlarını ve bir turu kapatmak bir seçenek olmadığında nasıl bir kazan-kazan anlaşması yapılacağını ana hatlarıyla anlatacağım.

Girişim kiralama anlaşmaları neden donanım girişimleriyle uyumludur?

SaaS’ta burada burada bulunan birkaç geliştiricinin aksine, donanım şirketleri ürünlerini üretmek için yoğun Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge), sermaye harcamaları (CapEx) ve el emeği gerektirir. Bu nedenle, ikincisinin nakit yakma oranının şundan fazla olması şaşırtıcı değil: iki buçuk kez öncekinden daha yüksek.

Donanım girişimleri, sermaye ağırlıklı operasyonları nedeniyle fon toplarken sürekli olarak sulandırmadan kaçınmaya çalışıyor. Bu nedenle girişim kiralaması, şirket özkaynaklarından ödün vermeden ihtiyaç duydukları parayı önceden sağladığı için kurucular için bir rahatlama olabilir.

Girişim kiralaması, bir şirketin hisselerinden veya sermayesinden bir parça almak yerine, işletmenin fiziksel varlıklarını krediyi güvence altına almak için bir yükümlülük olarak alır ve yeni başlayanların bunu almasını kolaylaştırır. Aynı zamanda daha düşük riskli bir yatırımdır ve şirketin mülkiyetinin %100’ünü elinde tutmasına olanak tanır.

Bu anlaşmalar, bankanın teknik olarak arabaya (üretilen ürün) sahip olduğu bir araba kiralama gibi işlerken, başlangıç ​​şirketi onu elinde tutmak için aylık bir taksit öder ve çoğu durumda onu istedikleri gibi çalıştırır. Borç verenler, anlaşma şartları konusunda diğer fon verenlere göre genellikle daha esnektir.

Seyreltmeyi önlemenin ötesinde, kiralama teorik olarak bir şirketin ekipmanını sermaye varlıklarından alır ve karlılık açısından daha verimli marjlar sağlar.

Eklenen artı: Hizmet Olarak Donanımı Artırmak

Girişim kiralaması ile bir girişim, ekipman, gayrimenkul ve hatta fikri mülkiyet gibi varlıkları uzman bir kiralama şirketinden kiralayabilir. Varlıkları, genellikle geleneksel finansmandan daha kısa olan, sabit bir süre boyunca aylık kira ödemesi karşılığında alırlar.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın