Gelecek yıl devasa yükseklikte px sayılı amiral gemisi telefonların yılı olabilir

Gelecek yıl devasa yükseklikte px sayılı amiral gemisi telefonların yılı olabilirSamsung’un Galaxy Z Fold 4 ve Z Flip 4 katlanabilir telefonlarını tanıtmasından sonra, artık dikkatimizi gelecek yılın başlarında tanıtılmasını beklediğimiz Galaxy S23 serisine çevirebiliriz. Android Authority‘nin Güney Koreli yayın organı ETNews‘e dayandırarak verdiği habere göre, Galaxy S23 Ultra, Samsung’un geçen yıl tanıttığı 200 megapiksel kamera sensörünü200 megapiksel kamera sensörünü barındıracak.

Bu oldukça fazla sayıda px barındıran kamera sensörleri yarışında Samsung yalnız olmayacak. Motorola’nın X30 Pro modeliyle bu yarışta olması beklenirken, şimdiye kadar 12 megapiksel çözünürlüklü kameraların ötesine geçmeyen Apple’ın da iPhone 14 ile birlikte daha yüksek çözünürlüklü 48 megapiksel kamera sensörlerine geçeceği söyleniyor.

Daha yüksek sayıda piksel barındıran sensörler imaj kalitesi açısından gerçekten avantaj sağlıyor. Ancak genellikle daha yüksek çözünürlüğünde olan fotoğraflar çekmek yerine, ikiye iki yahut dörde dört px birleştirmeyle daha düşük çözünürlükte imaj kalitesini ve parlaklığı iyileştirmeye odaklanılıyor ve bu yetenekler ön plana çıkarılıyor.

Yeni Samsung sensörü ise px birleştirmeyi bir adım öteye taşıyor. 200 megapiksel sensördeki 0.64μm sensörler nispeten minik, özellikle Apple’ın yeni 12 megapiksel sensöründeki 1.9μm ile karşılaştırıldığında aradaki ayrım ortaya çıkıyor. Ancak Samsung’un sensöründeki piksellerden 16’sını bir araya getirdiğinizde 2.56μm gibi bir kıymet elde ediyorsunuz. Bu da daha fazla ışığın toplanmasını ve düşük ışıktaki çekimlerin daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Varsayılan olarak 12 megapiksel çözünürlüğünde olan bir final imaj elde edeceksiniz. Bu nedenle telefonunuzun hafızasını 200 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğraflarla doldurmak benzer biçimde bir vaziyet genellikle laf konusu olmayacak.

Şu an için görünen o ki, devasa yükseklikte px sayısına haiz kameralar, Samsung ve Apple’ın ürün serilerinde ancak en pahalı telefonlarda kullanılacak. Galaxy S23 Ultra ve iPhone 14’ün Pro modellerinin daha yüksek piksel sayılı kameralarla gelmesi umut ediliyor. Geri kalanlar ise 12 megapiksel (Apple’ın iPhone’ları) veya 50 megapiksel (Galaxy S23 serisinin diğer üyeleri) sensörlerle gelecektir.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın