FTC nihayet sahte incelemelerin yasaklanmasını önerdi

FTC’nin sahip olduğu yeni bir kural önerdi tamamen uydurma olanlardan kabataslak olarak yeniden amaçlanan veya gizlice manipüle edilenlere kadar çok sayıda sahte inceleme biçimini yasaklamak. Kötü şöhretli çevrimiçi inceleme ekosistemini tamamen iyileştirmeyebilir, ancak işleri biraz daha katlanılabilir hale getirmeye yardımcı olabilir.

Bu kural, herhangi bir federal düzenleyicide kurs için eşit olan, yapımında uzun bir zaman olmuştur. FTC’nin bu türden ilk vakası 2019’daydı, yanıltıcı iddialarda bulunan ve sahte incelemeler için ödeme yapan bir satıcıya karşı. Ondan önce, “influencer pazarlama” üzerine alındı bir kişinin kendisine bir ürünü tanıtması için para ödendiğini açıklamadığı yer.

Artık ajans, önce uyguladıkları kurallarla kapsamlı eylemde bulunmaya hazır önizleme geçen Ekim ayında ve şimdi neredeyse final şeklini aldı. Önerilen kural, tahmin edilebileceği gibi FTC’ye bu kazançlı işi engelleme zahmetine girmemesini tavsiye eden işletmeler, tüketiciler ve hatta reklam ticaret kuruluşlarıyla yapılan çok araştırma ve istişarenin sonucudur.

Örneğin Ulusal Reklamverenler Derneği, ajansın “yaygınlık kanıtı göstermediğini” söylüyor ve yeni kuralların “külfetli” olacağından endişe ediyor. Ancak tüketici savunuculuğu kuruluşları, büyük çevrimiçi şirketler ve sağduyu aksini iddia ediyor – kamuya açık sahte incelemelerin sayısı şimdiye kadar milyarları buldu ve Amazon’da bir ürün satın almaya çalışan herkes bunun tamamen tehlikeye atıldığını biliyor. Düzenleyiciler ayrıca “kötü aktörlerin sahte incelemeler yazmasını kolaylaştıracak olan üretici yapay zekanın yaygın olarak ortaya çıktığını” belirtiyor.

Öyle bile olsa, FTC, meşru ticaret ve kabul edilebilir inceleme talebinin (dürüst bir inceleme için bir ürün sağlamak gibi) etkilenmemesi için önerdiği kuralları şüphesiz dikkatli bir şekilde uyarlamıştır.

Önerilen kural koyma bildiriminin tamamını okuyabilirsiniz Burada, ancak NPRM’ler olma eğiliminde olduğu gibi, oldukça uzun ve çoğunlukla kuralın gerekliliğini ve yasallığını belirlemekle ilgili. Ajans, aşağıda daha ayrıntılı olarak özetlediğim bir haber bülteninde yeni yasaklananları özetliyor:

  • Sahte incelemeler satmak veya talep etmek yasaktır. Buna sahte profiller, yapay zeka tarafından oluşturulan incelemeler veya bir ürünü fiilen kullanmamış kişiler dahildir ve işletmeler bunu bilerek yaparlarsa cezalarla karşılaşabilir.
  • Bir ürün için yapılan incelemeleri diğerine kaydırmak gibi inceleme hırsızlığı yok; bir şirketin yapması gereken tek şey Bunu yapmak için 600.000 $ ödemek.
  • Kendiniz veya diğer ürünleriniz için olumlu veya olumsuz yorumlar satın almak yok.
  • Şirket liderliğinden veya ilgili kişilerden (aile, çalışanlar) açıklama yapılmadan inceleme yapılmaz.
  • Kendi ürünleriniz için bir inceleme sitesi çalıştırmak ve “bağımsız”mış gibi davranmak yok.
  • Kötü bir incelemenin iftira olduğunu söylemek gibi yasal tehditler veya korkutma yoluyla incelemeleri bastırmak yok.
  • Takipçiler ve video görüntülemeleri gibi sahte etkileşim satışı yok.

Kural artık kamuoyunun yorumuna açıktır ve 60 gün sonra FTC, kesinleşmiş kuralı oylamaya sunmadan önce tüm yeni bilgileri değerlendirecek ve gerekirse kuralları buna göre ayarlayacaktır. Ajanstan kural hakkında biraz daha bilgi istedim ve yanıt alırsam durumu güncelleyeceğim.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın