Ford, EV silahlanma yarışında zagging yapmaya çalışıyor

Ford CEO’su Jim Farley, bunu “kişisel hızlı tren” olarak nitelendirdi. Otomobil üreticisinin gelişmiş ürün geliştirme ve teknoloji sorumlusu Doug Field, bunu “çığır açan” olarak nitelendirdi.

Ford’un yeni nesil tam boyutlu SUV EV’si her ikisi de olabilir – eğer otomobil üreticisinin fizik ve enerji kaybında iddia ettiği ilerlemeler gerçek dünyaya dönüşürse.

Ford’un 2025 yılında üretime girecek olan T3 elektrikli kamyon ve üç sıralı SUV’un temelini oluşturacak yeni nesil EV platformu, otomobil üreticisi için yeni bir stratejinin sinyallerini veriyor. Rakiplerinden bazıları sıkıştırmaya çalışırken daha da büyük piller Ford, kamyonlarda ve SUV’larda, performans ve menzili korurken paket boyutunu küçültmenin yollarını bulmaya aşırı derecede odaklanmıştır.

Şirketler, EV’lerde yakıt ekonomisini ve şimdi menzili artırmak için uzun süredir aerodinamiğe ve diğer verimlilik hilelerine yöneldi. Ancak ABD pazarında başka bir trend daha yaşanıyor: Tüketicilerin kamyon ve SUV talebini karşılamaya çalışırken elektrikli araçlara geçiş yapan otomobil üreticileri daha büyük pillere yöneliyor.

Field, Pazartesi günü şirketin Sermaye Piyasaları Günü sırasında, “Sektörde, onları ICE (içten yanmalı motor) araçları gibi yapmaya çalışmak için büyük EV’lere daha büyük ve daha büyük piller sokmak için biraz silahlanma yarışı var” dedi. “Ancak elektrifikasyondaki asıl savaş alanı verimlilikle ilgili. Verimlilik, Tanrı’nın işi gibidir. Bir EV’deki enerji kaybıyla ilgili fiziği gerçekten anladığımızda, ondan taviz vermek yerine onu optimize ediyoruz.”

Ford mühendisleri için bu, verimliliği artırmanın yollarını bulmak için bilgisayar simülasyonlarını kullanmak anlamına geliyordu. Field, mühendislerin ve tasarımcıların daha düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler kullanmaktan ve tahrik sistemini en üst düzeye çıkarmaktan, aracın sürüş yüksekliğini ve aerodinamiğini değiştirmeye kadar her şeyi yaptığını söyledi.

Field’a göre nihai sonuç, saatte 70 mil hızla giderken bile 300 mili kat edebilen 350 mil menzile sahip üç sıralı bir aile aracı oldu. Pil üçte bir oranında daha küçük ve daha hafif ve binlerce dolar daha ucuz, diye ekledi. Sunum sırasında paylaşılan bir slayt, 100 kilovat saat pil paketine sahip yeni nesil elektrikli SUV’un ana hatlarını gösteriyor. Karşılaştırma için, GMC Hummer EV, 212,7 kilovat saat kapasiteli bir pil paketine sahiptir ve tek bir şarjla tahmini 329 mil yol alabilir.

Daha küçük, daha hafif pillere sahip üç sıralı büyük EV SUV’lar satmak, Ford’un otomotiv marjlarını artırmaya yardımcı olabilir. Field’ın vurguladığı bir noktaya göre, daha küçük piller teorik olarak daha az ham madde kullandığından, tedarik zinciri sorunlarını desteklemeye de yardımcı olabilir.

“Aynı miktarda kıt pil ham maddesiyle, ürünümüzü iki yerine üç müşteriye ulaştırabiliriz” dedi. “Ve bu üç müşteri yeni ve daha iyi bir ürün alıyor.”

Otomotiv marjları ve tedarik zinciri, Ford’un iyileştirmeyi umutsuzca istediği ve ihtiyaç duyduğu iki alandır. CEO Jim Farley Şubat ayında üretim verimsizliklerinin, tedarik zinciri mücadelelerinin ve artan malzeme maliyetlerinin daha düşük marjlara yol açtığını söyleyerek şirketin ayrıldığını belirtti. 2 milyar dolar kar 2022’de masada

Bunu tersine çevirmek için Ford, şirketini üç ayrı birim halinde yeniden yapılandırdı: ticari işletmesi Ford Pro, geleneksel içten yanmalı motoru ve hibrit işletmesi Ford Blue ve bağlantı ve elektrikli araçlara odaklanan Ford Model e.

Ford ayrıca verimliliği bir saplantı haline getirdi.

Dolayısıyla EV’lerdeki bu saplantı mühendislikten daha fazlası, bir din gibi,” dedi Field. “Takımlar, verimlilik ödünleşimlerinin neler olduğunu söyleyen bu küçük cep kartlarını bir araya getirdiler. Araçtan çıkardığım her bir parça ağırlık için ne kadar alıyorum? Daha iyi lastikler için ne alabilirim? Daha fazla verimlilik ve itiş gücü için ne elde ederim?”

Diğer EV şirketleri, verimliliğe yönelik bu hiper odaklı yaklaşımı benimsemiştir. Örneğin, Lucid Motors bir araç geliştirmek için yıllarını harcadı. minyatürleştirilmiş aktarma organları, ve bir galon benzin eşdeğeri başına en uzağa giden EV’lere bakıldığında Tesla liderdir – muhtemelen bakmak için menzilden daha iyi bir ölçümdür.

Tabii ki, maksimum verimlilik şimdiye kadar yalnızca bir otomobil üreticisine ulaştı. Elektrikli araç sektöründe kendine yer bulmaya çalışan Ford ve diğer tüm rakipler, tüketicilerin istediği bir aracı üretmek zorundadır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın