Fitch’ten Euro bölgesi için resesyon uyarısı



Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kuzey Akım boru hattı üstünden gaz arzının tamamen durmasının Avro Bölgesi’nde resesyon olasılığını daha da artırdığını bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan meydana getirilen açıklamada, Kuzey Akım boru hattının tamamen kapatılmasının 2023’te Avro Bölgesi Gayrisafi Yurt İçi Hasılası’nda (GSYH) kuruluşun haziran ayında yapmış olduğu tahminlere kıyasla 1,5-2 puanlık düşüşe neden olacağı öngörüldü.

Fitch, haziran ayında yapmış olduğu tahminlerde, Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 2,6 ve 2023’te yüzde 2,1 büyümesinin beklendiğini açıklamıştı.

Açıklamada, Kuzey Akım boru hattı üzerinden gaz arzının tamamen durmasının Avro Bölgesi’nde resesyon olasılığını daha da artırdığı kaydedildi.

Rus gazının durmasının etkilerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde farklılık göstereceği belirtilen açıklamada, Almanya gibi Kuzey Akım boru hattına yüksek bağımlı ve gaz kaynaklarını çeşitlendirmek için düşük seçeneklere haiz olan ülkelerin sınırı olan manevra alanına haiz olduğu aktarıldı.

Açıklamada, yüksek naturel gaz fiyatlarının Avrupalı şirketlerin marjları ve nakit akışları üstündeki baskıyı artırdığına işaret edilerek, bölgedeki gübre ve metal şirketlerinin uluslararası emsallerine kıyasla üretim ve rekabet gücünün azalması riskleriyle yüz yüze olduğu ifade edildi.

Rus enerji şirketi Gazprom, 2 Eylül’de, Kuzey Akım boru hattından doğal gaz sevkiyatının belgisiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı.

Rus yetkililer, Avrupa’ya yönelik organik gaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar sebebiyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer Rusya’nın enerji kaynaklarını bir tabanca olarak kullandığını iddia etmişti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın