Fitch’ten Euro bölgesi için resesyon uyarısı

Fitch’ten Euro bölgesi için resesyon uyarısıUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kuzey Akım boru hattı üstünden gaz arzının tamamen durmasının Avro Bölgesi’nde resesyon olasılığını daha da artırdığını bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Kuzey Akım boru hattının tamamen kapatılmasının 2023’te Avro Bölgesi Gayrisafi Yurt İçi Hasılası’nda (GSYH) kuruluşun haziran ayında yaptığı tahminlere kıyasla 1,5-2 puanlık düşüşe niçin olacağı öngörüldü.

Fitch, haziran ayında yaptığı tahminlerde, Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 2,6 ve 2023’te yüzde 2,1 büyümesinin beklendiğini açıklamıştı.

Açıklamada, Kuzey Akım boru hattı üstünden gaz arzının tamamen durmasının Avro Bölgesi’nde resesyon olasılığını daha da artırdığı kaydedildi.

Rus gazının durmasının etkilerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde farklılık göstereceği belirtilen açıklamada, Almanya benzer biçimde Kuzey Akım boru hattına yüksek bağımlı ve gaz kaynaklarını çeşitlendirmek için düşük seçeneklere sahip olan ülkelerin sınırlı manevra alanına haiz olduğu aktarıldı.

Açıklamada, yüksek naturel gaz fiyatlarının Avrupalı şirketlerin marjları ve nakit akışları üzerindeki baskıyı artırdığına işaret edilerek, bölgedeki gübre ve metal şirketlerinin uluslararası emsallerine kıyasla üretim ve rekabet gücünün azalması riskleriyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Rus enerji şirketi Gazprom, 2 Eylül’de, Kuzey Akım boru hattından naturel gaz sevkiyatının belgisiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı.

Rus yetkililer, Avrupa’ya yönelik organik gaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer Rusya’nın enerji kaynaklarını bir silah olarak kullandığını iddia etmişti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın