Eylem icra eden işçilerin zehirlendiği iddiası

Eylem icra eden işçilerin zehirlendiği iddiasıBarutçu Tekstil’de işten atılan kadın işçiler, 107 gündür fabrikanın önünde eylem yapıyor. Kadınlar işçiler, eylem yaptıkları alana park edilen bir kamyonette yüklü bulunan ve kapakları aleni bırakılan tanklardan sızan amonyaktan etkilendi. Olay yerine sıhhat ve AFAD ekipleri çağırıldı. Zehirlenme emaresi yayınlayan 11 işçi ambülanslarla hastaneye kaldırıldı.

Öziplik-İş Sendikası’nın örgütlenme uzmanı Serkan Açıcı, Barutçu Tekstil patronunun yapınak önündeki eylemi bitirmek için işçileri bilinçli olarak işçileri zehirlediğini iddia etti. İşçilerin eylem yapmış olduğu alana amonyak tanklarının yüklü olduğu bir kamyonet konulduğunu söyleyen Açıcı, “Kartonlarla tankeri gizledikten sonrasında, tankerin kapağını açıp amonyak ile direnişteki işçileri zehirlediler” dedi.

İşçilerin zehirlendiği iddiası üstüne aranan fabrikadan, yetkili kimsenin olmadığı belirtilerek herhangi bir açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU

Öz İplik-İş Sendikası’na üye olduktan sonra Barutçu Tekstil’deki işlerine son verilen 4 hanım işçi, işe iade talebiyle fabrikanın önünde ortalama 4 ay önce fiil başlatmıştı. Eylemler devam ederken Barutçu Tekstil, 29 Aralık 2022 günü 3 hanım işçiyi daha işten atmıştı. Ardından, fabrikada çalışan 2 işçinin daha işine son verilmişti. (ANKA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın