The Last of Us Dizisiyle Akıllara Gelen Soru: Mantar Salgını İnsanları Zombiye Dönüştürebilir Mi?

The Last of Us Dizisiyle Akıllara Gelen Soru: Mantar Salgını İnsanları Zombiye Dönüştürebilir Mi?Popüler video oyunundan uyarlanan dizi The Last of Us, son devrin en çok konuşulan yapımları arasında. Dizide, bir mantar enfeksiyonu nedeniyle milyonlarca adamın zombiye dönüşmesi ve bu korkunç dünyada hayatta kalma mücadelesi veren insanların hikâyesi anlatılıyor. Bununla beraber hem özgün video oyunu bununla beraber dizi uyarlaması, temel ilhamını gerçek dünyadaki bir mantardan alıyor! Sporları vasıtasıyla vücuda giren, burada büyüyen ve yerleştiği vücudun zihnini eline geçiren bir mantardan! Böylesine korkutucu özellikleri olan bir mantara sadece video oyunlarında yada tv dizilerinde rastlanabilirmiş şeklinde görünüyor sadece “Kordiseps” adı verilen mantar son aşama gerçek! Üstelik Kordiseps, insanlığın muhtelif ve oldukca ciddi sorunlarla karşılaşmasına neden olabilecek tek mantar değil! Peki, bir mantar salgını dizide olduğu gibi insanları zombiye dönüştürebilir mi? Gelin, son dönemde The Last of Us ile akıllara gelen bu soruya bilim ne yanıt veriyor, beraber bakalım…

The Last of Us evreninde, Kordiseps mantarı milyonlarca insanın zombiye dönüşmesine niçin oluyor

mantar

The Last of Us evrenindeki zombi sahnelerinden daha korkunç olanı ise Kordiseps mantarının reel hayatta bulunan bir canlı olması. Üstelik kurgu evrendeki ile aynı özelliklere sahip! Mantar, bir canlının vücuduna girdikten sonrasında canlının bedenini ve zihnini tamamıyla ele geçirmesiyle biliniyor. Yani teorik olarak Kordiseps mantarının milyonlarca insanı zombiye dönüştürmesi mümkün! Ancak birtakım bilim insanlarına göre Kordiseps mantarı sebebiyle zombiye dönüşme korkusu yaşamamıza gerek yok!

Utrecht Üniversitesinden mikrobiyolog Dr. Charissa de Bekker, Kordiseps mantarının insanlığı zombiye dönüştüremeyeceğini düşünüyor

Bekker’e gore bizleri zombiye dönüşme tehlikesinden sakınan şey ise vücut ısımız. Bekker bu durumu, “Vücut ısımız, bir çok mantarın ülkü bir şekilde yerleşip büyümesi için oldukça yüksek. Bu konum Kordiseps de ilgilendiriyor.” laflarıyla anlatım ediyor. Bu tehlikeli mantarın asıl hedefi ise karıncalar!

Kordiseps, belli başlı birtakım böcek türlerini ve özellikle de karıncaları reel anlamda zomibiye çevirebilen bir mantar! Bilim insanları Kordiseps mantarının tarihsel süreçte belirli böcek türlerini enfekte etmekte uzmanlaşmak için evrim geçirdiğini dile getiriyor. Bu sebeple Bekker’a nazaran mantarın bu böceklerden insanlara bulaşıp enfekte etmesi bir fazlaca şaşırtıcı olur. Bu nedenle Kordiseps mantarının insanları zombiye dönüştürmesi, -en azından kısa vadede- bilim insanlarının öngördüğü bir vaziyet değil. Ancak birtakım uzmanlara göre Kordiseps, insanlığı tehdit etme ihtimali olan mantarlar arasındaki en tehlikeli tür de değil!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 19 farklı mantar çeşidini “kaygı kaynağı” olarak gördüğünü deklare etti

mantar

19 farklı tür mantar, mantarlar ailesinde milyonlarca farklı tür yaşamış olduğu düşünüldüğünde son aşama küçük bir gruba işaret ediyor. Ancak her yıl 1,7 milyon insan mantar kaynaklı hastalıklar sebebiyle yaşamını kaybediyor. Özellikle de Candida Auris ve Mukormikoz (kara mantar) ismi verilen mantar türlerinin insan yaşamı için ciddi bir vehamet yarattığı ifade ediliyor.

Candida Auris mantarı, vücuda girdikten sonrasında sinir sistemini ve iç organları istila edebiliyor!

mantar

Dünya Sağlık Örgütü, bu mantar nedeniyle enfekte olan insanların yarısının yaşamını kaybettiğini anlatım ediyor! Bilim insanları, mantarın son 15 yılda ortaya çıkan bir “canavar” bulunduğunu ama artık dünyanın derhal her bölgesinde görülebildiğini ifade ediyor.

Candida Auris mantarını bir canavara dönüştüren şey ise geliştirilen nerdeyse tüm tedavilere karşı dirayetli olması. Mantarın en temel yayılma merkezleri ise hastaneler. Bazı doktorlar mantarın, önlem alınmadığı takdirde bütün sıhhat sistemini durdurabilecek bir salgına neden olabileceğini anlatım ediyor.

Bilim insanlarına göre insanlık mantarları daha fazla ciddiye almalı!

mantar

Pek oldukca bakteri ve virüs, öksürme ve hapşırma yoluyla yayılıyor. Oysa mantarların bir insana bulaşmak için çok daha fazla olanağı var. Üstelik dünyanın hemen her yerinde çok sayıda farklı mantar türü yaşıyor. Bütün bunlar bir araya geldiğinde yakın gelecekte mantarlar oldukca daha ciddi bir tehdide dönüşebilir. Yine de herhangi bir mantar türünün insanları zombiye dönüştürme ihtimali çok düşük. Ancak oldukça daha ciddiye alınması gereken canlılar oldukları konusunda bilim insanları aynı fikir.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın