Evet, etkileşimli widget’lar iOS 17’de iPhone’a da geliyor

rent a car 34

Apple, widget platformuna en son yazılım sürümleriyle bir yükseltme sağlıyor. Şirket, iPhone ve iPad’deki widget’ların artık Apple Watch ve Mac’te kullanıma sunulmasının yanı sıra iOS 17 ve iPadOS 17’de de etkileşimli hale geleceğini söyledi. Duyuru, dünkü açılış konuşmasında biraz dikkatlerden kaçtı. tüketiciye dönük daha büyük değişiklikler geliyor yeni işletim sistemine — yepyeni bir Günlük uygulaması, FaceTime sesli posta, önemli bir güncelleme Mesajlar uygulama, Bekleme modu ve daha fazlası, bahsetmeye bile gerek yok Vision Pro kulaklığı. Ancak şirket, Platforms State of the Union adresinde geliştiricilerle yeni pencere öğelerinin nasıl çalışacağı hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı.

Etkileşimli widget’lar ile geliştiriciler, örneğin, yapılacaklar listenizdeki bir öğeyi işaretlemek gibi basit bir görevi bir dokunuşla gerçekleştirmenize izin veren widget’lar oluşturabilecekler.

Apple’ın açılış konuşması sırasında Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı Pazartesi günü şirket, gelecek iPadOS 17 güncellemelerinin bir parçası olarak pencere öğelerinin etkileşimli yeteneklerine odaklandı ve bazılarının iPhone’un benzer işlevlere erişip erişemeyeceğini merak etmesine neden oldu.

Apple, WidgetKit değişikliklerini ve “iOS ve iPadOS’teki etkileşimli pencere öğeleri” de dahil olmak üzere geliştiriciler için diğer özellikleri önizlediği Birliğin Durumu açılış konuşmasında, geliştiricilere sistem genelinde uygulamalarını ortaya çıkarmaları için yeni yollar sağlayacağını söylediği bu konuyu açıklığa kavuşturdu. Ayrıca, iOS 17 etkileşimli widget’larını da alay ediyor. perakende web sitesi.

iPad’de, yeni etkileşimli pencere öğeleri Ana Ekran’a yerleştirilebilirken, yeni Kilit Ekranı parçacıkları, iPhone’daki gibi üst kısım yerine iPad’in Kilit Ekranının yan tarafına yerleştirilebilir.

Şirket, Apple Music, Home ve Reminders gibi kendi uygulamasına ek olarak Quizlet’in bilgi kartları ve Streaks’in ilerleme izleme uygulaması dahil olmak üzere etkileşimli widget’lara sahip birkaç üçüncü taraf uygulamasının tanıtımını yaptı.

Arka uçta Apple, geliştiricilere bu yeni pencere öğelerinin SwiftUI tabanlı mimariye dayanacağını açıkladı. Widget’ın kodu, içerik oluşturmak için eşzamansız olarak çalıştırılır ve oluşturduğu SwiftUI görünümleri bir arşive kaydedilir. Bir parçacığın çizilmesi gerektiğinde, arşiv yüklenir, arka planda işlenir ve ardından sistemin kullanıcı arayüzünün bir parçası olarak kullanıcıya gösterilir. Dokunulduğunda, arayüzü güncellemek için uzantı yeniden çalıştırılır. Apple geliştiricilere, bu mimarinin aynı zamanda iPhone widget’larının Mac’te çalışmasına izin veren şey olduğunu söyledi.

Widget’larını etkileşim için güncellemek amacıyla geliştiriciler, düğmeler ve açma/kapatma düğmeleri gibi SwiftUI özelliklerinden ve ayrıca Uygulama Amaçları — daha önce Kısayollar uygulamasında belirli uygulama eylemlerini ortaya çıkarmak veya Siri’ye sözlü komutlar vermek için bir uygulamanın yeteneklerini sisteme gösteren bir sistem. Örneğin, diğer şeylerin yanı sıra mindfulness uygulamanızda bir meditasyon başlatmak, ana sayfa akışına bir sosyal uygulama açmak veya bir alışveriş uygulamasında bir arama başlatmak için bir Uygulama Amacı kullanılabilir.

Aynı işlevsellik, Siri, Kısayollar ve şimdi de Spotlight araması dahil olmak üzere sistemin başka yerlerinde ortaya çıkıyor; ikincisi, bir Uygulama Amacı Kısayol’a sarıldığında ortak eylemleri görüntüleyecek olan iOS 17 ve iPadOS 17’deki yeni bir özellik. Bu, kullanıcılar cihazlarında bir uygulama aradıklarında yaygın işlemleri ortaya çıkaracaktır. Örneğin, “Fotoğraflar” uygulamasını adıyla ararlarsa, Spotlight’ın sonuçlarında onları doğrudan bu klasörlere götürecek “Favoriler” ve “Son Kullanılanlar” gibi öneriler bulurlar.

Apple, etkileşimli widget’lar için geliştiricinin mevcut Uygulama Amaçlarından birini widget’ındaki bir düğmeyle ilişkilendirmesi gerektiğini söylüyor. Widget’a dokunarak kullanıcı, uygulamayı fiilen başlatmadan geliştiricinin uygulamasıyla etkileşim kurabilecektir.

Bu yetenekler, geliştiricilerin widget’ları benimseme konusunda geçmişe göre daha heyecanlı olabilir, çünkü bu, uygulamalarının Ana Ekran’da yaşayabilen ve kullanıcılarıyla daha yakın bir bağlantı kurabilecekleri küçük bir sürümünü oluşturabilmek gibidir. Halihazırda bazı geliştiriciler, kullanıcılara yeni etkileşimler sunmak gibi şeyler yapmak için yeni etkileşim hakkında beyin fırtınası yapıyor. oynanabilir bir klavye widget’ı veya fotoğraflar arasında dönebileceğiniz fotoğraf albümleri.

Apple’ın kendi uygulamalarıyla etkileşimli widget’lar, Home uygulaması aracılığıyla ışığı söndürme, Apple Music’ten çalmak için bir düğmeye dokunma, tamamlanan hatırlatıcıları kontrol etme ve daha fazlası gibi şeyler yapmanıza izin verebilir.

TechCrunch'ta WWDC 2023 hakkında daha fazlasını okuyun


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın