Eşi vefat eden hanımlara yardımcı

Eşi vefat eden hanımlara yardımcıAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşi vefat etmiş sosyal yardım faydalanıcısı hanımlara yönelik yeni bir desteği hayata geçireceklerini duyurdu. Bakan Yanık, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet mesken temin edeceklerini ve toplamda 607 milyon TL bütçe ile hane başına 300 bin TL destek verileceğini duyurdu.

Bakan Yanık, mesken projesinin kapsamına ilişik açıklamalarda bulunarak, laf mevzusu destekten eşi vefat etmiş ve 18 yaş altı en az 3 çocuğa haiz olan toplumsal yardım faydalanıcısı bayanların yararlanabileceğini bildirdi.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde belediyeler ve illerdeki hayırseverlerle iş donanması içerisinde olacaklarını belirten Bakan Yanık, detayları şöyle paylaştı:

“Eşi vefat etmiş ve toplumsal yardım faydalanıcısı hanımlarımıza yönelik mesken projesini hayata geçiriyoruz. Desteğimizi konut yapımı veya satın alma şeklinde iki değişik yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak biçimde inşa edilecek. Konutların satın alınması niteliğinde ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Bakanlık olarak mesken başına 300 bin TL yardımcı verirken, gereken kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafınca karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz”.

Belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği yapılacak

Bakan Yanık, mesken projesi için belediyeler ve hayırseverlerle iş donanması çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet mesken temini edeceğiz. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL yardımcı vereceğiz. Programın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak suretiyle belediyeler ve hayırseverlerle iş donanması içinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olmak suretiyle 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna ayrıca projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje emekleri, proje bütçesi için ilave ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor”.

Destekten yararlanma şartları belirlendi

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı yapılacak konutlardan faydalanabilmek için T.C. Vatandaşı olmak, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmak. Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında minimum üç çocuklu hane özelliğine haiz olmak kaydı ile öteki eşi vefat etmiş çok çocuklu aile özelliğine sahip olmak. Konutların yapıldığı ilde ikamet etmek. Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dâhil barınma yardımı programı içerisinde yürütülen ev imal yardımı kapsamında destek almamış olmak şartlarını taşımak gerekecek.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın