Elon Musk’tan yeni bir Twitter mektubu

Elon Musk’tan yeni bir Twitter mektubuTesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk, sosyal medya firması Twitter’ı satın almaya yönelik 44 milyar dolarlık anlaşmanın feshi için yeni bir mektup gönderdi.

Söz mevzusu mektubun, Twitter’ın eski güvenlik şefi Pieter Zatko’nun şirketin sahte hesaplarla ilgili uygulamaları mevzusunda ihbarcı olarak yapmış olduğu kabahat duyurusunun ardından gönderilmesi dikkati çekti.

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yapılan bildirime göre, Musk’ın avukatı Mike Ringler, Twitter’ı satın alma anlaşmasına ait 29 Ağustos’ta yeni bir mektup kaleme aldı.

Zatko’nun iddialarına dikkat çekilen mektupta, bunların doğru olması halinde Twitter’ın anlaşmanın birtakım hükümlerini ihlal etmiş olduğu kaydedildi.

Mektupta, iddiaların anlaşmanın feshi için ilave ve bariz temeller sunduğu bildirildi.

Ayrıca, Musk’ın Twitter’ın ‘spam’ hesapları kıyas yöntemi mevzusunda şirketin eski emniyet şefi Zatko’dan malumat istediği aktarıldı.

Twitter’ın eski emniyet şefi Zatko, ihbarcı olarak yapmış olduğu suç duyurusunda şirketin federal yetkilileri spam ve bot hesaplar konusunda yanılttığı iddiasında bulunmuştu.

Zatko’nun suç duyurusunda, Twitter’ın spam hesapların sayısını azaltmak yerine kullanıcı sayısının artışına öncelik verdiği ve yöneticilerin de günlük kullanıcı sayısındaki artışa bağlı olarak 10 milyon dolara varan ikramiyeler kazandığı iddia edilmişti.

Twitter ise suç duyurusunda yer alan iddiaları yalanlamıştı.

Elon Musk, 8 Temmuz’da birden fazlaca hükmünün ihlalini gerekçe göstererek Twitter’ı satın alma anlaşmasını feshettiğini bildirmişti.

Musk’ın avukatları, Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) meydana getirilen bildirimde, Twitter’ın, firmanın iş performansı için önemli olan platformdaki feyk yada spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine yanıt vermediğini yada yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti.

Twitter ise anlaşmayı feshettiği için Musk’a dava açmıştı. Twitter’ın Musk aleyhine açtığı dava, 17 Ekim’de görülmeye başlanacak.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın