Twitter avukatları Elon Musk’ı anlaşmadan vazgeçmek için bahane aramakla suçluyorTwitter Elon Musk davasında duruşmalar ekim ayında başlamış olacak. Duruşmalar için bekleyiş devam ederken Twitter’ın eski güvenlik şefi Pieter Zatko’nun mikro blog servisini suçlayan ifşa niteliğindeki açıklamaları işleri biraz daha karışık hâle getirmişti. Musk’ın ve Twitter’ın avukatları, Zatko’nun açıklamalarının davaya dahil edilip edilmeyeceği mevzusuna karar verilmesi için hakim karşısına çıktı.

Twitter, Zatko tarafınca ortaya atılan iddialara ilk kez bu hususi duruşmada resmen yanıt verdi. Geçtiğimiz iki haftalık süreçte Zatko’nun iddiaları gündemde fazlasıyla yer bulmuş, ancak Twitter bu iddialar karşısında sessiz kalmayı tercih etmişti.

Zatko’yu “hüsrana uğramış bir çalışan” olarak tanımlayan Twitter’ın avukatları, kendisinin şirkete karşı düşmanca bir ajandasının bulunduğunu ve bu doğrultuda hareket ettiğini korumak için çaba sarfediyor. Zatko’nun iddialarını Musk’ın satın alma anlaşmasından vazgeçme çabasına eklemlemeye çalıştığını belirten avukatlar, Zatko’nun Twitter’da “spam” hesaplardan görevli olmadığının vurguladı.

Ancak mikro blog servisinin avukatları, Zatko’nun tüm iddialarına yanıt vermedi. Twitter’ın gevşek emniyet uygulamalarının Amerika’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği veya CEO Parag Agarwal’in Zatko’dan idare kuruluna yalan söylemesini istediği yönündeki suçlamalar karşılıksız kaldı.

Twitter’ın avukatları, Elon Musk’ın Zatko’nun açıklamalarından önce anlaşmadan caymak için bahane aradığını öne sürdü. Buna misal olarak, Musk’ın 3 Mayıs tarihinde Morgan Stanley’deki bankacısına gönderilmiş olduğu ileti paylaşıldı.

Söz konusu mesajda Musk’ın “Birkaç gün beklemiş olalım… Eğer Üçüncü Dünya Savaşı başlayacaksa Twitter’ı almamız mantıklı olmaz” ifadelerini kullandığı belirtildi. Twitter’ın avukatlarına gore, Musk’ın mikro blog servisini satın almamak için öne sürdüğü bütün gerekçeler birer bahane olmaktan öteye gitmiyor.

Musk’ın avukatları ise Zatko’nun zamanında ABD’de resmi vazife öneri edilen önemli bir idareci olduğuna dikkat çekti. Avukatlar Zatko’nun açıklamalarıyla Musk’ın hiçbir alakası olmadığının da altını çizmeyi ihmal etmedi.

Zatko’nun açıklamalarının Twitter Elon Musk davasına konu olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Ancak Musk cephesi davanın başlangıcının ertelenmesi mevzusundaki ısrarını sürdürüyor. Musk’ın avukatları, Zatko’nun açıklamalarının Twitter’da yarattığı kaos nedeniyle duruşmaların ertelenmesi icap ettiğini belirtiyor.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın