IPhone 14’te beklenen uydu telefon özelliğiyle alakalı son gelişmeler

IPhone 14’te beklenen uydu telefon özelliğiyle alakalı son gelişmelerGeçen yıl boyunca, alaka odağı olan iPhone dedikodularından biri, Apple’ın yeni uydu rabıta özellikleri üzerinde çalıştığı olmuştu. Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun hafta başında yayınladığı yeni bir rapor, Apple’ın özelliğin donanım geliştirmesini tamamladığını gösteriyor, ancak özelliğin tam olarak ne zaman halka açılacağı hemen hemen belli değil şeklinde görünüyor.

Hafta başlangıcında Medium hesabında yayınladığı yeni bir gönderide Kuo, son yıllarda artan doğal afetler ve jeopolitik çatışmalar sebebiyle, uydu yazışma özelliklerinin gelecek yıllarda zeki telefonlarda giderek yaygınlaşmasını beklediğini söylüyor.

Analiste bakılırsa Apple, iPhone 14’teki uydu yazışma özellikleri için donanım testini tamamlamış oldu. Aslında, özelliğin aslolan donanım geliştirmesi iPhone 13 için de görünüşte tamamlanmıştı; Apple, bu donanım geliştirmesini iPhone 14’ün işlevselliğini test etmek ve sonuçlandırmak için kullandı. Apple’ın donanım geliştirmesinin tamamlanmasına karşın uydu özelliklerini başlatamamasının sebebinin iş modelinin müzakere edilmemiş olması olduğu bildiriliyor.

Kuo, Apple’ın iPhone içindeki uydu işlevi için Globalstar ile ortak olma olasılığının yüksek bulunduğunu anlatmaya devam ediyor. Kuo, sonunda, Apple’ın uydu özelliklerini iPhone’da ne vakit kullanıma sunacağının Apple ve operatörlerin iş modelini çözüp çözemeyeceğine bağlı bulunduğunu söylüyor.

iPhone’daki uydu işlevinin temel amacı, geleneksel hücresel hizmetten yoksun olduğunuz acil durumlarda mesajlaşma ve ses hizmetlerini etkinleştirmektir. Bloomberg, iki uydu özelliği olduğunu söylüyor. Bunlardan biri Mesajlar uygulamasında mesajlaşma için, diğeri ise tayyare kazaları ve gemilerin batması gibi büyük acele durumlar için daha direkt bir raporlama mekanizması sağlıyor.

Globalstar, bu yılın başlarında mevcut uydu takımını yenilemek ve ömrünü uzatmak için 70 yeni uydu satın aldığını duyurmuştu. Şirket, uyduları potansiyel müşteriye sürekli uydu hizmetleri sağlamak için satın aldığını söyledi ki, bu potansiyel alan kişi de Apple olabilir.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın