Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının peşinden açıklama yapıldıToplantıda, küresel ekonomideki eğilimler ve yurt içerisindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut manzara ile gelecek dönem beklentilerin ele alındığı ve Orta Vadeli Program’daki politikaların üzerinde ayrıntılı halde durulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında, küresel ekonomideki eğilimler ve yurt içerisindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut manzara ile gelecek devre beklentilerin ele alındığı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) yer edinen politikaların üstünde detaylı halde durulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde meydana gelen toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kuruluş ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, küresel ekonomideki eğilimler ve yurt içindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut görünüm ile gelecek devre beklentilerinin ele alındığı belirtildi.

Kurul üyelerince 2023-2025 dönemini kapsayan OVP’deki makroekonomik çerçeveye ve bütçe büyüklüklerine ilişik değerlendirmelerde bulunulduğu ve OVP’de yer alan politikaların üzerinde detaylı şekilde durulduğu bilgisine yer verildi.

Toplantıda, OVP kapsamında, önceki yıllarda olduğu benzer biçimde mali disiplini esas alan yaklaşımın ödün verilmeden takip edilmesi ve Türkiye ekonomisini üretim-istihdam-yatırım-ihracat-cari fazla ekseninde hızlı şekilde büyütme hedefi doğrultusunda, teknolojiye dayalı üretim yönündeki iradenin sürdürülmesi konularının gündeme getirildiği açıklandı.

Yüksek düzeyde üretimin sonucunda ortaya çıkacak refahtan, bütün vatandaşların daha adil bir halde hisse alabilecekleri siyaset mekanizmalarına OVP’de yer verilmesi üzerinde durulurken, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında, orta vadede yeşil dönüşüme yönelik atılacak siyaset adımlarının öncelendirilmesi mevzusunun da ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toplantıda ek olarak, OVP’de yer edinen makro projeksiyonlara Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edilmek suretiyle son hali verilmiştir. Kurulda, OVP’nin Kanunda öngörülen takvime uygun şekilde tamamlanarak uygulamaya alınmasına yönelik planlama yapılmıştır.

Bu vesileyle, Orta Vadeli Program ve onunla süregelen bütçe sürecimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyor ve milletimizin bağımsızlığının önemli simgelerinden önde gelen 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyoruz.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın