Ekmek tutarları artacak mı?

Ekmek tutarları artacak mı?AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Birimi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenen “Ekonomi Buluşmaları” toplantısının sonuncusu Üsküdar’da yapılmış oldu.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan, dünyanın son 3 yıldır ciddi bir pandemi sürecinden geçtiğini, pandemi sürecinde dünyada kapanmaların yaşanması, lojistik zincirinin kırılması benzer biçimde durumların ekonomide bazı sıkıntılara yol açtığını belirterek, bilhassa pandeminin ardından gerçekleşen Ukrayna-Rusya savaşıyla enerji fiyatlarında da fazlaca ciddi artışlar bulunduğunu, bunların hem dünyada aynı zamanda Türkiye’de ciddi etkisinde bırakır gösterdiğini belirtti.

Gürcan, “Dünyadaki pandemi periyodu ekonomide zaman zaman oldukca ciddi sıkıntılara sebebiyet verdi. İki yıl süresince yaşamış olduğumuz pandemi periyodunun peşinden dünya ekonomisinde küresel ekonomide ciddi bir enflasyonist baskı, lojistikte kesintiler, yeniden tedarik zincirindeki kırılmaları hep beraber yaşadık. Özellikle doğalgaz fiyatlarındaki artış Ukrayna- Rusya savaşından da etkilenerek geçtiğimiz yılın fazlaca çok üstünde bir seyirde devam ediyor. Şu anda ortalama bin metreküp doğalgaz fiyatları Avrupa’da bin 656 eurolar civarında, 2022 ortalamasının üzerinde. Ukrayna-Rusya cenginde akabinde özellikle yükselen petrol fiyatlarında da son dönemde bir miktar gevşemeyi yaşıyoruz. İnşallah bu düşüşün devam edeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki süreçte petrol fiyatlarındaki düşüşün de pompa fiyatlarına yansıyacağını görüyoruz” dedi.

“4.5 milyon ton buğdayı depolarımıza koyduğumuzu anlatım etmek istiyorum”

Bakan Yardımcısı Gürcan, “Küresel ekonomide özellikle gıda fiyatlarında da oldukca ciddi çıkışlar yaşandı. Hem pandemi sonrasındaki daralma hem de Ukrayna-Rusya savaşındaki tahıl koridoru kurulmadan önceki süreçte bilhassa buğday fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Cumhurbaşkanımızın gayretleri ve katkılarıyla özellikle kurulan tahıl koridoru sayesinde hayattaki tahıl fiyatlarında düşüşleri hep birlikte gördük. Türkiye’de de buğdayla alakalı bilhassa bir sıkıntı yaşanmayacağını, bu sene Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fazlaca ciddi oranda buğday tedariki yaptığını, iç piyasadan oldukca ciddi miktarda buğday aldığını, ortalama 4.5 milyon ton buğdayı depolarımıza koyduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

“Ekmek fiyatlarında herhangi bir artışı öngörmüyoruz”

Açıklamalarına devam eden Gürcan, “Önümüzdeki süreçte bilhassa buğdayla ilgili vatanımızda herhangi bir sorun yaşanmayacağını, ekmek fiyatlarında da herhangi bir artışı öngörmüyoruz. Çünkü almış olduğumuz buğdayı regülasyonlu olarak un fabrikalarına veriyor ve fırıncımıza düşük fiyattan ürün tedariğini sağlamaya devam ediyoruz. Bu önümüzdeki süreçte de bunu devam ettireceğiz. Özellikle anlaşmalı un fabrikalarına düşük fiyattan buğday satışına devam edeceğiz” dedi.
Üsküdar Nikah Sarayı’nda meydana gelen istişare toplantısına Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti Üsküdar ilçe temsilcileri ile iş adamları, iş bayanları ve sanayiciler katıldı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın