Ekmek fiyatları artacak mı?

Ekmek fiyatları artacak mı?AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Birimi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenen “Ekonomi Buluşmaları” toplantısının sonuncusu Üsküdar’da yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan, dünyanın son 3 senedir ciddi bir pandemi sürecinden geçtiğini, pandemi sürecinde dünyada kapanmaların yaşanması, lojistik zincirinin kırılması benzer biçimde durumların ekonomide birtakım sıkıntılara yol açtığını belirterek, bilhassa pandeminin arkasından gerçekleşen Ukrayna-Rusya savaşıyla enerji fiyatlarında da fazlaca ciddi artışlar bulunduğunu, bunların hem dünyada bununla birlikte Türkiye’de ciddi etkisinde bırakır gösterdiğini belirtti.

Gürcan, “Dünyadaki pandemi dönemi ekonomide bazen oldukca ciddi sıkıntılara sebebiyet verdi. İki yıl boyunca yaşamış olduğumuz pandemi periyodunun arkasından dünya ekonomisinde küresel ekonomide ciddi bir enflasyonist baskı, lojistikte kesintiler, yine tedarik zincirindeki kırılmaları hep beraber yaşadık. Özellikle doğalgaz fiyatlarındaki artış Ukrayna- Rusya savaşından da etkilenerek geçtiğimiz senenin çok oldukça üzerinde bir seyirde devam ediyor. Şu anda ortalama bin metreküp doğalgaz fiyatları Avrupa’da bin 656 eurolar civarında, 2022 ortalamasının üzerinde. Ukrayna-Rusya cenginde akabinde bilhassa yükselen petrol fiyatlarında da son dönemde bir miktar gevşemeyi yaşıyoruz. İnşallah bu düşüşün devam edeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki süreçte petrol fiyatlarındaki düşüşün de pompa fiyatlarına yansıyacağını görüyoruz” dedi.

“4.5 milyon ton buğdayı depolarımıza koyduğumuzu ifade etmek isterim”

Bakan Yardımcısı Gürcan, “Küresel ekonomide özellikle besin fiyatlarında da oldukca ciddi çıkışlar yaşandı. Hem pandemi sonrasındaki daralma bununla birlikte Ukrayna-Rusya savaşındaki tahıl koridoru kurulmadan önceki süreçte özellikle buğday fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Cumhurbaşkanımızın gayretleri ve katkılarıyla özellikle kurulan tahıl koridoru sayesinde hayattaki tahıl fiyatlarında düşüşleri hep beraber gördük. Türkiye’de de buğdayla ilgili özellikle bir sorun yaşanmayacağını, bu sene Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fazlaca ciddi miktarda buğday tedariki yaptığını, iç piyasadan fazlaca ciddi oranda buğday aldığını, ortalama 4.5 milyon ton buğdayı depolarımıza koyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Ekmek fiyatlarında herhangi bir artışı öngörmüyoruz”

Açıklamalarına idame eden Gürcan, “Önümüzdeki süreçte özellikle buğdayla alakalı devletimizde herhangi bir sorun yaşanmayacağını, ekmek fiyatlarında da herhangi bir artışı öngörmüyoruz. Çünkü almış olduğumuz buğdayı regülasyonlu olarak un fabrikalarına veriyor ve fırıncımıza düşük fiyattan ürün tedariğini sağlamaya devam ediyoruz. Bu önümüzdeki süreçte de bunu devam ettireceğiz. Özellikle anlaşmalı un fabrikalarına düşük fiyattan buğday satışına devam edeceğiz” dedi.
Üsküdar Nikah Sarayı’nda meydana gelen istişare toplantısına Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti Üsküdar ilçe temsilcileri ile iş adamları, iş bayanları ve sanayiciler katıldı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın