E-ticaret sitesinde 15 milyonluk dolandırıcılık

E-ticaret sitesinde 15 milyonluk dolandırıcılıkAdana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi üzerinden yaklaşık 500 kişiyi 15 milyon lira dolandırdıkları belirlenen suç örgütüne yönelik çalışma başlattı. Polisin 8 aylık teknik ve fiziki takibi sonucu, liderliğini O.B. Ile H.A.’nın yaptığı örgüte üye 77 şüpheli tespit edildi.

Örgütle çalışan web tasarımcı O.Ç.’nin hacklediği E-Ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapmak isteyen mağdurları, kendi oluşturdukları sahte ödeme sitesine yönlendirdikleri saptandı.

Şüphelilerin, dolandırdıkları paraları kripto para borsasında akladıkları belirlenirken, kripto cüzdanlarındaki 6 milyon TL’ye de el konuldu. Ayrıca örgütün yasa dışı bahis oynattığı ve kurdukları web sitelerinde ortalama 60 milyon TL değerinde muamele yapıldığı saptandı.
Şüphelilerin yakalanmamak için sık sık il değiştirdikleri, gittikleri yerlerde de ofis kurdukları belirlendi.

Savcılığın yakalama sonucu çıkarmasının peşinden harekete geçen polis, Adana merkezli 15 ilde belirlenen adreslere şafak vakti eş zamanlı baskın düzenledi. Operasyonda, teşkilat liderleri O.B., H.A. Ve web tasarımcı O.Ç.’nin de aralarında bulunmuş olduğu 77 şüpheli gözaltına alındı.

Adreslerdeki aramalarda çok sayıda banka hesap kartı, cep telefonu, hard disk, ziynet eşyası ve ruhsatsız silah ele geçirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, sorgulanmak suretiyle emniyete götürüldü. Emniyette sorgulanan zanlılardan 77’si adliyeye sevk edildi. Nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkartılan zanlılardan aralarında çete liderleri ve internet masterin de bulunmuş olduğu 17 kişi tutuklanırken, 37 zanlı adli kontrol şartıyla, 23 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın