Türkiye’nin ilk hanım emniyet korucusu hayatını yitirdi

Türkiye’nin ilk hanım emniyet korucusu hayatını yitirdiYüksekova ilçesinin Suüstü köyünde yaşayan ve Türkiye’nin ilk hanım emniyet korucusu olan 80 yaşındaki Gülşen Öztepe ile eşi Seyit Tahir Öztepe, 37 yıldır evlerinin 150 metre ilerisindeki tepeye diktikleri Türk bayrağı için nöbet tutuyordu.

Vatan sevgisi ve bayrağa olan saygısıyla tanınan Öztepe, tüm zorluklara karşı 37 senedir evinin yanında bulunan ve ‘Zirve Tepe’ olarak adlandırılan noktada dalgalanan Türk bayrağının nöbetini tuttu.

Yaşlılığa bağlı değişik hastalıklara yakalanarak yatağa mahkûm olan ve her geçen gün durumu ağırlaşan Öztepe, ailesi tarafından Ankara’ya tedavi için götürülmüştü. Ankara’da bütün müdahalelere rağmen ömür savaşanı kaybeden Yüksekova getirilen Öztepe’nin cenazesi, 37 senedir nöbet tuttuğu Türk bayrağının karşısında toprağa verildi.

Türkiye’nin ilk kadın güvenlik korucusu Gülşen Öztepe, 2021 senesinde verdiği bir röportajda, Türkiye’de ilk koruculuk yapmış biri bulunduğunu ve bununla gurur duyduğunu söyleyerek, “O zaman gençtim, devletle birebir çalışıyorduk. Ben devletimi canımdan daha çok seviyorum. En zirve tepede Türk bayrağının dalgalanması bizim için bir şereftir. Bununla gurur duyuyoruz. Bayrak bizim canımızdır, her şeyimizdir. Benle eşim bütün tehditlere rağmen bayrağımızı 37 senedir asla vazgeçmeden dalgalandırıyoruz. Ben o devre tim başkanıydım, tam 60 kurucunun başkanıydım. Ben makineli silahlarla nöbet tutuyordum. Ben saat 04.00’e kadar gözümü kırpmadan nöbet tutuyordum, yeter ki bizim askerlere zarar gelmesin diye. Biz sağ oldukça da bu bayrak ebediyen dalgalanacak” ifadelerini kullanmıştı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın