Düzenleme karşısında CeFi ve DeFi

tam büyüklük FTX’in çöküşünün ardından mevcut piyasa oynaklığının etkisinin ne olduğu hala bilinmiyor. Domino taşları düşmeye devam ediyor ve daha kaç proje ve kuruluşun etkileneceğini tahmin etmek zor. Tartışmasız olan şey, tüm endüstrinin nasıl etkilendiği ve kripto düzenlemesi hakkındaki konuşmanın ön plana çıktığıdır.

Düzenleme çağrıları her köşeden geldi: ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan “kripto para piyasalarının daha etkili gözetimi” çağrısında bulundu ve G20 liderlerinden “düzenleme sonuçlarını güçlendirmek ve eşit şartlara sahip bir ortamı desteklemek için riskler hakkında kamuoyu bilinci oluşturma” ihtiyacını dile getirdi. , inovasyonun faydalarından yararlanırken.” ABD Senatörleri Warren, Smith ve Durbin, Fidelity’yi 401(k) Bitcoin planını rafa kaldırmaya çağırırken, “karizmatik harika çocuklar, fırsatçı dolandırıcılar ve kendi kendini yatırım danışmanları ilan edenlerin” tehlikelerine değindiler.

Özellikle SEC, farklı projelerle ilgili olarak bir dizi yüksek profilli eylemde bulundu – örneğin, Kraken’e ve onun hizmet olarak staking programına ve sabit para birimi BUSD ile ilgili olarak Paxos’a karşı. SEC ayrıca, borsalar da dahil olmak üzere herhangi bir kripto saklayıcısının kripto ile nasıl etkileşime girebileceğini sınırlayabilecek kripto varlıklarını içerecek şekilde gözaltı kurallarını genişletmek için bir değişiklik önerdi. Bu, Ocak ayında Federal Rezerv, FDIC ve OCC tarafından bankalara dijital varlık firmalarına karşı dikkatli olmaları için yapılan ortak uyarının ardından geldi ve bankacılık kuruluşlarının kripto faaliyetlerini yakından izlediklerinin sinyalini verdi.

Web3 ekosisteminin ölçeklenmesi için tüketicilerin kriptoya girmek için erişilebilir yollara ihtiyacı var. Bu, hem DeFi hem de CeFi’nin talebi karşılamak için gelişmesi gerektiği anlamına gelir.

Bu eylemler, birçok endüstri oyuncusu tarafından SEC’in kriptoya yönelik saldırısını ikiye katladığının ve endüstrinin tüm yönleri üzerinde yargı yetkisi iddiasını ilerlettiğinin bir başka göstergesi olarak görülüyor. Düzenleyici inceleme bir süredir kripto endüstrisine odaklanmış olsa da, FTX’in düşüşünün büyüklüğü kripto şüphecileri lehine bir ortam yarattı. Birçoğu, kendi kendine hizmet eden, manipülatif ve pervasız vurguncuların hakim olduğu bir endüstri olarak kripto para birimleri ve blok zincirinin bir resmini çizerek, tüm sektöre karşı bir referandum çağrısında bulunuyor.

Çoğu kişi en kötüsünü bekliyor: Halkı gelecekteki kötü aktörlerden korumak için gerektiği gibi çerçevelenmiş, kriptonun tüm yönlerine yönelik tepkisel bir kapsamlı baskı yakın görünüyor.

Ama bazı ölçülü sesler var. Bunlardan biri, “…kripto ekosistemindeki tüm son çöküşlerin merkezi olmayan protokollerden değil, merkezi oyunculardan kaynaklandığını” gözlemleyen JPMorgan’dan geldi. JPMorgan’ın raporu, uzun vadeli kurumsal iyimserliği yeniden teyit ediyor, “kriptonun kurumsal olarak benimsenmesini büyük ölçüde artırmak için gerekli katalizör olarak düzenleyici bir çerçevenin kurulmasını görüyoruz.” Rapor, DeFi ve CeFi arasındaki farkı vurguluyor.

Benzer bir duygu, Blockchain Association’ın baş politika sorumlusu Jake Chervinsky tarafından ifade edildi. “Çan eğrisinin ortası” yaklaşımı, FTX’in DeFi dahil kriptodaki her şey için sert düzenlemeleri tetikleyeceğidir. Öyle düşünmüyorum. Politika yapıcılar, FTX ile ilgili her ayrıntıyı araştırmak zorunda kalacaklar ve sonunda DeFi’nin CeFi’den ne kadar farklı olduğunu görmek zorunda kalacaklar.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın