DoorDash, teslimat çalışanlarına saatlik ücret sunuyor, ancak bir sorun var

DoorDash, teslimat çalışanlarına teslimat başına ödeme yapmak yerine garantili bir saatlik minimum ücret alma seçeneği sunacak, şirket dedi Çarşamba. İş işçisi endüstrisinde bir yenilik olan yeni seçenek, DoorDash ve Lyft ve Uber gibi diğer uygulama tabanlı iş şirketlerinin New York Şehri teslimat işçilerine bir garantili asgari ücret saatte 18 dolar.

DoorDash, bu yeni teklifi esnekliği korumanın ve aynı zamanda güvenilir kazançları teşvik etmenin bir yolu olarak konumlandırmış olsa da, saatlik ücret Gerçekten saatlik ücret. Bir teslimat için harcanan süreye dayalıdır, “şu andan itibaren [a worker accepts] şirkete göre, düşene kadar bir teklif – artı% 100 bahşiş.

Bir blogda, “Kazançlarında güvenilirliğe öncelik veren, sadece yola çıkmak ve bir siparişi tamamlamak için gereken süre boyunca ne kadar kazanacaklarına dair kesin, önceden bir fikirle atılmak isteyen Dasher’lar olduğunu biliyoruz” yazıyor. DoorDash’tan gönderi. “Earn by Time, tam da bu Dasher’lar düşünülerek geliştirildi.”

İşçi hakları aktivistleri ve iş işçileri, DoorDash ve diğer şirketleri, işçilere yalnızca bir iş için harcanan süre veya “aktif zaman” için ödeme yapmakla tarihsel olarak eleştirdiler çünkü bu, bir siparişin gelmesini beklemek için harcanan zamanı hesaba katmaz. NYC zorunluluğu, şirketlerin işçilere uygulamaya bağlı geçirdikleri sürenin tamamı için ödeme yapmalarını gerektiriyor.

DoorDash’in Dasher’larına (şirketin teslimat çalışanlarını tanımlamak için kullandığı terim) saatlik minimum ücret olarak ne kadar teklif edeceği açık değil ve şirket, TechCrunch’ın yorum talebine zamanında yanıt vermedi.

DoorDash, bu saatlik ödeme modelini ABD’deki bazı küçük ve orta ölçekli şehirlerde test ediyor. işçilerin normalde düşük taban ücret için reddedecekleri daha az arzu edilen siparişleri kabul etmeleri.

Önerme 22, Kaliforniya’da 2020’de kabul edilen bir oylama girişimiydi ve Mart 2023’te temyiz mahkemesinde onaylandıve DoorDash gibi şirketlerin çalışanlarını çalışanlar yerine bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırmaya devam etmesine olanak tanır.

Garantili saatlik ücret, bir yolculuğun başlangıcında Dashers’a gösterilecek, böylece teslimatta saatte tam olarak ne kadar kazanacaklarını görebilecekler. DoorDash, atılırken tutarlılığa öncelik veren Dashers için “ödüllendirici, değerli bir seçenek” yaratmak için “önemli ölçüde yatırım yaptığını” söyledi. Başka bir deyişle, daha fazla sipariş kabul eden Dasher’lar muhtemelen kabul etmeyenlere göre daha yüksek bir saat ücreti göreceklerdir. DoorDash, Uber ve diğer eğlence şirketleri, sürekli seyahatleri kabul eden işçileri ödüllendirmekle tanınırlar ve seyahat etmeyen işçileri cezalandırmakla suçlanırlar.

Teklif başına kazanmaya yönelik geleneksel seçenek, Atılganlar için hâlâ mevcuttur ve bu yolculukta kazanmayı bekleyebilecekleri önceden garanti edilen minimum tutar, kabul etmeden önce gösterilecektir.

DoorDash, “zamana göre kazanma” teklifinin hangi eyaletlerde ve pazarlarda sunulacağını söylemedi.

DoorDash, saatlik ücret duyurusunun yanı sıra, Dashers’ın kazançlarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bazı yeni özelliklerin lansmanını da içeriyordu. Örneğin, “yol boyunca koş”, çalışanların siparişleri göndermeye başlamak istedikleri yeri (belki normal işe gidiş gelişleri boyunca) seçmelerine olanak tanır, böylece siparişleri bu konumlarda alabilirler.

DoorDash ayrıca müşterilerin bir teslimattan sonra 30 gün içinde bir bahşiş ekleyebilmesi veya mevcut bir bahşişe ekleme yapabilmesi için ödeme sonrası bahşiş vermeyi de tanıttı. Genellikle müşteriler kasada bahşiş verir, ancak bu seçenek Dashers’a iyi yapılan bir iş için biraz daha fazla kazanma şansı verir.

Dashers’a gönül rahatlığı sağlamak için DoorDash, çalışanların konumlarını en fazla beş kişiyle paylaşmasına olanak tanıyan bir konum paylaşma özelliği de başlattı.

DoorDash, konser çalışanlarına atılan son bir kemik olarak, platforma ilk yıllarda katılan, 10.000’den fazla teslimatı tamamlayan ve bugün hala platformda aktif olan Dashers’a bir kereye mahsus 10.000 $ hediye verdiğini söyledi. Şirket, gerçekte kaç tane Dasher olduğunu söylemedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın