DePoly, geri dönüştürülen plastiğin çöplüklere gitmesini zorlaştırıyor

Hakkında 400 milyon ton plastik her yıl üretiliyor ama %10’dan azı geri dönüştürülür, geri kalanının çoğu yakıldı veya çöplüklerde kaldı. Bunun bir nedeni, konvansiyonel geri dönüşüm işlemlerinin, diğer malzemelerle birleştirilmiş veya sadece kirli olan birkaç farklı plastik türünden oluşanlar gibi kontamine plastikleri işlemesinin zor olmasıdır. DePolyderin teknoloji girişimi, karmaşık plastik akışlarıyla başa çıkabilen ve kaliteyi etkilemeden plastiği tekrar ham maddeye dönüştürebilen bir süreç geliştirdi. İsviçre merkezli girişim, bugün 13.8 milyon dolarlık tohum fonu topladığını duyurdu.

Tur, Beiersdorf, Infinity Recycling, CIECH Ventures ve Angel Invest gibi diğer yatırımcıların katılımıyla BASF Venture Capital ve Wingman Ventures tarafından yönetildi.

DePoly’nin kimyasal geri dönüşüm teknolojisi, tüm PET plastikleri ve polyester tekstilleri tekrar ana ham kimyasal bileşenlerine dönüştürür ve bunlar daha sonra yeni ürünler yapmak için endüstriye geri satılır. DePoly, hammaddesinden yapılan ürünlerin bakir kalitede olduğunu söylüyor.

Şirket şu anda yılda 50 ton karmaşık PET veya polyester plastik akışını işleyebilen bir pilot tesis işletiyor. Tüketici sonrası ambalaj, tekstil, moda ve post-endüstriyel akışlar dahil olmak üzere sektörlere hizmet vermektedir. Teknolojisini ticari ölçekte sergilemek için 500 ton kapasiteli bir vitrin tesisi inşa eden DePoly’nin halihazırda hızlı moda markaları, spor malzemeleri markaları ve ambalaj kullanıcılarından reçine üreticilerine kadar beş müşterisi var.

DePoly, 2020 yılında CEO Samantha Anderson, CTO Bardiya Valizadeh ve CSO Christopher Ireland tarafından kuruldu ve şu anda 13 kişilik bir ekibe sahip. DePoly’yi başlatmadan önceki yıllarda, üçü doktora ve doktora sonrası çalışmaları üzerinde çalışmak için İsviçre’ye taşındı. Anderson, TechCrunch’a insanlarda mikroplastikler, okyanusta büyüyen plastik yamalar ve midelerinde mikroplastiklerle kıyıya vuran hayvanlar gibi konular hakkında çok sayıda makale yayınlandığını söyledi.

DePoly'nin kurucuları Christopher Ireland, Samantha Anderson ve Bardiya Valizadeh

DePoly’nin kurucuları Christopher Ireland, Samantha Anderson ve Bardiya Valizadeh

Anderson, “Bütün bunlar bizim için oldukça endişe vericiydi, özellikle de şirketlerin sorunu 10 ila 15 yıl sonra değil, şimdi çözmeyi umursamıyor gibi görünmesi,” dedi. “Bu nedenle, kimyayı ve derecelerimiz sırasında geliştirdiğimiz becerileri kullanarak plastik sorununu çözmeye karar verdik; amacımız, bir şirketi döndürmek ve sorunu diğerlerinin hareket ettiğinden daha hızlı çözmekti. ”

Geleneksel plastik geri dönüşümü, PET ve diğer plastiklerden yapılmış şişeler ve gıda ambalajları gibi şeylerin bir geri dönüşüm tesisine getirilmesi, ardından renklerine ayrılması, temizlenmesi, eritilmesi ve rPET topaklarına dönüştürülmesi anlamına gelir. Anderson, çok kirliyse, diğer plastiklerle karışmışsa veya kumaş veya elyaf formundaysa, genellikle yakılıyor veya bir çöp sahasına atılıyor, dedi. Ayrıca sağlık ve gıda güvenliği standartları nedeniyle geri dönüştürülebilecek şeylerin de sınırları vardır; bu da üretilen plastiğin büyük kısmının imha edilmesi veya atılması ve ham petrolden yeni plastik yapılması gerektiği anlamına gelir.

DePloy’un kimyasal geri dönüşüm teknolojisi, oda sıcaklığında ve standart basınçta çalışır ve plastiklerin ve malzemelerin yıkanmasına, önceden tasnif edilmesine, önceden eritilmesine veya ayrılmasına ihtiyaç duymaz. Bu, karışık plastikler, karışık renkler, kirli plastik atık akışları, kumaşlar ve lifler dahil olmak üzere geleneksel geri dönüşüm sistemlerine girmeyen PET ve polyesterin geri dönüştürülmesinde kullanılabileceği anlamına gelir. PET, orijinal iki monomeri olan PTA ve MEG’e geri dönüştürülür.

Anderson, DePoly’nin harmanlanmış polyesterler, çok katmanlı PET ürünler veya mekanik geri dönüşüm sürecine dahil edilemeyecek kadar kirli veya kimyasal olarak kirlenmiş PET ürünler gibi karmaşık plastik atık kullanıcıları ile işlenmemiş kalitede PET ürünler üreten kişiler arasında bağlantı kuran bir B2B modeline sahip olduğunu açıkladı. PTA ve MEG gibi sürdürülebilir kimyasallara sınırlı erişim nedeniyle petrolden. DePoly’nin teknolojisi, bir tarafın PET ve diğer plastik atıklardan kurtulmasına ve diğer tarafın (veya üreticilerin) bu ürünleri oluşturan orijinal, sürdürülebilir kimyasallara erişmesine olanak tanıyarak plastikler için döngüsel bir ekonomi yaratıyor.

DePoly, içerik kurtarma da yapabilir. Örneğin, PP/PET kombinasyonlarından veya pamuk/polyester karışımlarından PP veya pamuğu geri kazanabilir. Anderson bunun, polimerleri eritmediği için sisteminin düşük sıcaklığından kaynaklandığını söyledi. Başlangıç ​​ayrıca poliüretanlar (PU), polilaktik asit (PLA) ve PBT gibi benzer polimerler için teknolojiyi ölçeklendiriyor.

DePoly’nin kimyasal geri dönüşüm sürecinin nasıl kullanıldığına bir örnek olarak Anderson, poliüretan karışımlı polyester ürünlere sahip spor malzemeleri endüstrisindeki müşterilerle çalıştığını söyledi. Poliüretan içeriği, bu öğelerin genellikle atılacağı anlamına gelir, ancak DePoly bunları tamamen geri dönüştürebilir ve şimdi teknolojisini poliüretan kısmı kurtarmak için ölçeklendiriyor.

Anderson, plastiklerle benzer işler yapan diğer girişimler olarak Carbios, Gr3n ve Ioniqua girişimlerinden alıntı yapıyor ve “geliştirdikleri teknolojinin gerçekten harika” olduğunu düşündüğünü söylüyor. DePoly’yi farklılaştıran ana yol, geri dönüşüm işlemi sırasında oluşan reaksiyon, Ioniqua’nın durumunda ürün çıkışı, reaksiyon için gereken sıcaklık ve izin verilen kirlenme eşiğidir. “Bizim durumumuzda, daha düşük sıcaklıktayız, PET’i oluşturan aynı monomerleri üretiyoruz ve anladığımız kadarıyla diğerlerine göre daha yüksek bir bulaşma eşiğine sahibiz.”

Wingman Ventures müdürü Antonia Albert, yatırımla ilgili yaptığı açıklamada, “Okyanuslarımızı ve çöplüklerimizi plastik atıklardan temizlemek ve önde gelen yatırımcıları kimyasallardan korumak için bu gezegensel krizin üstesinden gelme yolculuğunda DePoly’yi ilk günden beri desteklemekten son derece gurur duyuyoruz. , geri dönüşüm, iklim ve derin teknoloji alanı, sürdürülebilir plastik geri dönüşümü için dünya lideri inşa etmek için gemide.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın