Tedarik zinciri girişimi Baskit, Endonezya’nın aracılarını destekliyor

Büyük marka distribütörleri tedarik zincirinin tepesine hakimdir, ancak en alta doğru, perakendecilerle ilişki kuran toptancılar da dahil olmak üzere binlerce aracı vardır. Geçen yıl kurulan sepet onlara daha iyi fiyatlar elde etmelerine yardımcı olmak için envanterlerinin ve hizmetlerinin yönetimini dijitalleştirmeye yönelik araçlar sağlamak istiyor. Endonezya merkezli girişim bugün, Betatron, Forge, 1982, Investible, DS/X, Orvel ve Michael Sampoerna gibi yatırımcılardan tohum turu için 3.3 milyon dolar topladığını duyurdu. Bu, üç ay önceki 1,5 milyon dolarlık bir tohum turunu takip ediyor.

Kurucu Yann Schuermans, “uzaya çok inanan biri” olduğunu söyledi. Tedarik zincirleri, GSYİH’lerinin %40 ila %50’si tedarik zincirlerine bağlı olduğundan, Güneydoğu Asya’daki her büyük ekonominin ekonomisi için temeldir. Sonunda modernleşmeleri ve dijitalleşmeleri gerekiyor.”

Baskit şu anda ağırlıklı olarak Batı Java’da 50’den fazla toptancı ile çalışıyor. Schuermans, gelişmekte olan pazarlardaki tedarik zincirlerinin, özellikle binlerce adadan oluşan karmaşık bir coğrafyaya sahip Endonezya’da çok parçalı olduğuna dikkat çekti. Sonuç olarak, bir tedarik zinciri, A noktasından B noktasına mal taşımak kadar basit değildir. Schuermans, aracıların gerekli olduğunu, çünkü tedarik zincirlerinin bir üretici ve distribütörlerle başladığını, ardından perakendecilere satış yapan daha küçük distribütörler ve toptancılarla başladığını söyledi.

“Ortadaki tüm bu adamlar, ilişkileri ve topluluklarıyla olan bağlantıları konusunda çok kritik” diye ekledi. “Çocukları, ürünlerini satın alan dükkan sahiplerinin çocukları ile okula gidiyor.

Toptancıların genellikle markalara münhasırlığı yoktur, daha yüksek fiyatlarla satabilecekleri ürünleri satın alarak daha çok tüccar gibi çalışırlar. Baskit, aracıların rolünü tedarik zincirlerinden çıkarmaya çalışmak yerine, işlerini büyütmeleri için onlara birkaç katmanda araç sağlıyor. Buna, operasyonlarını dijitalleştirmelerine ve envanteri çevrimiçi hale getirmelerine yardımcı olan yazılımlar da dahildir.

Baskit'in ekibi soldan sağa: Soldan sağa: Adityo Wibisono Haryanto (Ürün Başkanı), Yann Schuermans (CEO), Sigfrid Erik (Teknoloji Başkanı), Yoonjung Yi (Kişi Başkanı), Surya Bhirawa (Ticari Başkanı) ve Hamdhanny Suria Amijaya (Operasyon Başkanı)

Baskit’in ekibi soldan sağa: Soldan sağa: Adityo Wibisono Haryanto (ürün başkanı), Yann Schuermans (CEO), Sigfrid Erik (teknoloji başkanı), Yoonjung Yi (insan başkanı), Surya Bhirawa (reklam başkanı) ve Hamdhanny Suria Amijaya (operasyon başkanı)

Schuermans, Baskit’in diğer tedarik zinciri girişimlerinden farklılaştığını, çünkü bunların genellikle tedarikin üst kurumsal kısmı olan zincirler için, ayda on milyonlarca dolar ciro yapan büyük marka distribütörleri gibi ERP yazılımı oluşturmaya odaklandıklarını söyledi. Buna karşın, Baskit’in yazılımı aracılara ambarlarını ve envanterlerini düzenleyerek yardımcı olur ve onlara fiyatlandırma, eksik mallar veya eskiyen maddeler hakkında görünürlük sağlar. Daha sonra envanterleri bir sipariş sistemine bağlanır, böylece daha önce çevrimdışı süreçler aracılığıyla mal satın alan müşteriler bunu bir katalog aracılığıyla çevrimiçi yapabilirler.

Baskit ayrıca, toptancıların üreticilerden daha iyi ürünler ve fiyatlar elde etmesine yardımcı olan müşteri hizmetleri de sunar.

Schuermans, “İşimizi tanımlamanın en iyi yolu, yazılım dijitalleştirme ortağı arasında bir melezdir, ancak bu açıdan sağladığımız çok ticari bir hizmet sağlayıcı açısıyla, neredeyse bir pazar yeri gibi görünüyoruz” dedi. “Alıcıları ve satıcıları birbirine bağlamaya yardımcı oluyoruz, ancak bu çok sıkı yönetilen bir pazar yeri.” Nihayetinde Baskit’in hedefi, tedarik zincirindeki aracıları, büyük üreticiler ve marka sahipleri de dahil olmak üzere en üstteki kuruluşlar için daha çekici ortaklar haline getirmektir.

“Envanter burada altın standarttır, çünkü verilere sahip olduğumda, fiyatlandırma hakkında bilgim olur, ne kadar ürün olduğunu bilirim. Hangi ürünlerin hızlı hareket ettiğini biliyorum. Bu, tüm yığınımızın en önemli parçası. Envanter görünürlüğü elde ettikten sonra, satış yapmalarına nasıl yardımcı olacağımız konusunda çok fazla sihir yapabiliriz, ancak aynı zamanda toptancının marjlarını optimize etmesine de yardımcı olabiliriz” diye ekledi. Bu önemlidir çünkü toptancılar genellikle %3 ila %7 gibi ince marjlarla çalışırlar ve aynı zamanda enflasyonla uğraşırlar. Baskit, aracıların envanterlerini kontrol etmelerine yardımcı olarak, onların hangi tedarikçilerden satın alacaklarına karar vermelerine ve malları sattıkları kişiler için doğru şekilde fiyatlandırmalarına da yardımcı olabilir.

Baskit ayrıca, genellikle geleneksel finans kurumlarından işletme sermayesi almakta zorlanan aracılara da finansman hizmetleri sunuyor. Bunu yapabiliyor çünkü yazılımı bir işletmenin ne kadar cirosu olduğuna ve ne kadar para girip çıktığına dair verilere sahip. Baskit şu anda birkaç P2P kredi kuruluşu ve biri dahil olmak üzere bazı geleneksel bankalarla çalışıyor. kap masası.

Baskit’in planı, Schuermans’ın söylediğine göre her şehirde toptancı bazında çift haneli penetrasyona ulaşmak amacıyla daha fazla şehre yayılmak ve bunun onu vazgeçilmez bir oyuncu yapacağını söylüyor. “Bu bize çok geniş bir dağıtım sağlıyor çünkü bu 50 toptancı tüm bölgeyi kapsayabilir ve aynı zamanda çok önemli bir tedarik tabanına, bir cüzdan payına erişmemizi sağlar. Çok az tedarikçinin, çok az toptancının, hizmet verdikleri perakendecilerin genel ihtiyaçlarını karşılamakta bu kadar çok şey yapabilmesi ilginç.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın