Daly: Fed’in enflasyon konusunda zafer ilan etmesi için fazlaca erkenSan Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının peşinden Financial Times’a yapmış olduğu değerlendirmede Fed’in enflasyon ile mücadelesinde “zafer duyuru etmesi” için çok erken olduğunu söylemiş oldu.

Eylül ayında yapılacak FOMC toplantısında faizin üçüncü kez 75 baz puan artırılması olasılığını dışlamadığını belirten Daly, bununla birlikte Fed’in daha yavaş bir faiz artırımına gitmesini destekleyebileceğinin de işaretini verdi.

Daly, FT’ye demecinde, “Tüketicilerin ve işletmelerin biraz rahatladığına işaret eden aylık bazda veriler iyi haber, sadece enflasyon hala devasa yükseklikte ve bizim fiyat istikrarı hedefimize yakın değil. Çekirdek fiyatlar, hizmet enflasyonunda artışın öncülüğünde hala yükseliyor. Bu nedenle enflasyon konusunda zafer ilan etmek istemiyoruz. Henüz bunu yanmaya yakın değiliz” diye konuştu.

Fed’in sene sonuna kadar faizi yüzde 3,5’in hemen altında bir seviyeye yükseltmesi gerektiği görüşünü devam ettiren Daly, ancak talebi düşürmek için çok agresif biçimde hareket etme konusunda temkinli olduğu mesajını verdi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın