Daly: Fed’in enflasyon konusunda zafer ilan etmesi için çok erkenSan Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının arkasından Financial Times’a yaptığı değerlendirmede Fed’in enflasyon ile mücadelesinde “zafer duyuru etmesi” için çok erken bulunduğunu söyledi.

Eylül ayında yapılacak FOMC toplantısında faizin üçüncü defa 75 baz puan artırılması olasılığını dışlamadığını belirten Daly, bununla birlikte Fed’in daha yavaş bir ürem artırımına gitmesini destekleyebileceğinin de işaretini verdi.

Daly, FT’ye demecinde, “Tüketicilerin ve işletmelerin birazcık rahatladığına işaret eden aylık bazda veriler iyi haber, ancak enflasyon hala oldukça yüksek ve bizim fiyat istikrarı hedefimize yakın değil. Çekirdek fiyatlar, hizmet enflasyonunda artışın öncülüğünde hala yükseliyor. Bu nedenle enflasyon konusunda zafer ilan etmek istemiyoruz. Henüz bunu yanmaya yakın değiliz” diye konuştu.

Fed’in sene sonuna kadar faizi yüzde 3,5’in hemen altında bir seviyeye yükseltmesi gerektiği görüşünü devam ettiren Daly, sadece talebi düşürmek için çok agresif biçimde hareket etme mevzusunda temkinli olduğu mesajını verdi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın