Cosmonic, WebAssembly PaaS’yi açık beta sürümüne çıkardı

kozmonikAçık kaynaklı wasmCloud projesinin arkasındaki şirket, bugün duyurdu WebAssembly (Wasm) Hizmet Olarak Platform teklif şu anda herkese açık beta sürümünde. Bu açık betada Cosmonic ayrıca, mevcut Kubernetes kümelerini ve Cosmonic’te çalışan WebAssembly uygulamalarını entegre etmeyi çok daha kolaylaştıran Cosmonic Connect Kubernetes dahil olmak üzere, Wasm’ı mevcut uygulamalara entegre etmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir dizi yeni özellik sunuyor.

Şirket, daha önce Capital One tarafından satın alınan ilk Kubernetes şirketlerinden biri olan Critical Stack’i kuran Liam Randall tarafından kuruldu. Ayrıca Capital One’ın daha sonra CNCF’ye bağışladığı Cloud Custodian gibi projelerde çalıştı ve daha sonra Stacklet’e katıldıCloud Custodian’ı ticarileştirmeyi amaçlayan.

“WebAssembly ve Cosmonic konusunda şimdiye kadar hiçbir konuda olmadığım kadar heyecanlıyım. Bugün bilgi işlemin bir sonraki çağı hakkında konuşacağımıza gerçekten inanıyorum” dedi.

Bununla birlikte, Kubernetes’in ilk günlerinde olduğu gibi, Wasm topluluğu da hala çekirdek teknoloji etrafında gerekli ekosistemi inşa ederek onu büyük işletmeler için uygun hale getiriyor. Adobe ve Cloudflare gibi büyük şirketlerin gösterdiği gibi, Wasm’ı üretimde kullanmak mümkündür, ancak araçlar hala çok ilkeldir. Ve birçok ekip için WebAssembly’nin odak noktası, Hizmet Olarak İşlevler’dir (FaaS). Bu kesinlikle önemli bir kullanım durumu, ancak Cosmonic ekibi bunun ötesine geçmek istiyor.

“Pek çok insan gerçekten FaaS’a yöneliyor. Bunların hepsi işlevler, ”diye açıkladı Kozmonik Mühendislik Direktörü Taylor Thomas. “Ve biliyor musun, bu çok iyi bir kullanım durumu. Şahsen önümüzdeki üç ila beş yıl içinde tüm FaaS platformlarının WebAssembly kullanacağını düşünüyorum çünkü bu, tüm dil desteğini almanın en kolay yolu. Ama bu çok daha büyük bir resmin küçük bir parçası. İşte Cosmonic ve wasmCloud’un gerçekten parladığı yer burasıdır. Sizi belirli bir platform mimarisine hapsetmiyoruz. Bunu bir FaaS olarak yapmanız gerektiğini söylemek zorunda kalmanızı istemiyoruz. Bunu bir FaaS olarak kullanabilirsiniz, bu tamamen mümkündür, ancak aynı zamanda yekpare yapılar, mikro hizmetler ve olay güdümlü mimariler de oluşturabilirsiniz.”rent a car 34

Ne de olsa WebAssembly’nin vaadi, kullanıcıların daha iyi FaaS platformu oluşturmasına izin vermesi değil, geliştiricilerin kodlarını bir kez yazıp sonra her yerde çalıştırabilecek olmalarıdır – ve Cosmonic’in buna ek olarak odaklanmak istediği de budur. geliştiricilerin uygulamalarını farklı bileşenleri bir araya getirmelerine ve bu kodu herhangi bir yerde çalıştırmalarına olanak tanıyan WebAssembly bileşen modeline vurgu – Cosmonic’in PaaS ürününde de vurguladığı bir şey.

Görsel Kaynakları: kozmonik

Randall, “WebAssembly – ve özellikle WebAssembly bileşen modeli – teknolojinin nihai soyutlaması olmaya hazırlanıyor” dedi. “Uygulama kitaplıklarını yapı taşlarına dönüştürüyor ve bu yapı taşlarını, küresel bir veritabanı için bir soyutlama veya bir anahtar değer deposu veya bir mesaj kuyruğu gibi şeyler için sözleşmelerle uyumlu hale getiriyor. Ve arka planda, çalışma zamanında, arayüz aynı olduğu sürece bunları farklı dillerde bile tamamen farklı uygulamalara ekleyebilirsiniz. Bu, tüm teknolojilerin son 20 yıldır gerçekten aradığı son soyutlama.”

Cosmonic’in PaaS’si, wasmCloud Cosmonic’in 2021’de CNCF’ye bağışladığı uygulama çalışma zamanı. Bu projeye katkıda bulunan 150’den fazla katılımcıdan bazıları arasında Capital One, Volvo, BMW ve Intel gibi şirketler yer alıyor.

Cosmonic’in bir başka açık kaynaklı projesi, wasmCloud uygulamaları için bildirime dayalı bir uygulama yöneticisi olan Wadm’dir. Bu, çoğu geliştiricinin bulut yerel altyapı dünyasından aşina olduğu bir modeli alır ve onu WebAssembly alanına genişletir.

Thomas, “Bunu, arabanızı en son teknolojiyle yükseltmek gibi düşünüyoruz,” dedi. “Arabanız çok eski olabilir ama yine de harika çalışıyor ve onu sürmekten gerçekten keyif alıyorsunuz. Ancak aynı zamanda düğmeyle çalıştırma ve hibrit motor fikrini de gerçekten seviyorsunuz. Wadm, altyapınızla ilgili sevdiğiniz şeyleri – tanıdık, kolay bakım, güvenilir, sonsuza kadar çalışır – en son özelliklerle güncel tutmanıza olanak tanır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada