Çinli Didi, 2025’te robotaksileri 7/24 sevk edecek, kamyon taşımacılığı hizmetini duyurdu

Çin’in araç çağırma devi Didi, iki yıl boyunca düşük seviyede kaldıktan sonra yeniden kamuoyunun gözü önünde. düzenleyici baskı.

SoftBank destekli şirket ilan edildi Cuma günü bir şirketin açılış gününde, milyonlarca sürücülü araç ağını tamamlayacak olan, kendi geliştirdiği robotaksiyi 2025 yılına kadar halka 7/24 dağıtmak için Çinli otomobil üreticileriyle birlikte çalışmak da dahil olmak üzere bir dizi ürün hedefi belirlendi.

2020 yılında Didi otonom bir sürüş yan kuruluşu oluşturdu bu, ana şirkette mevcut bir yatırımcı olan SoftBank’tan fon sağlamaya devam etti. Çoğu robotaksi şirketi gibi, Didi de kendi otonom filolarını oluşturmak için OEM’lerle ortaklık kurmayı seçti. Şimdiye kadar Lincoln, BYD, Nissan ve Volvo’dan araçlar kullanıldı.

2021’de şirket söyledi Volvo’dan araba satın alacaktı, Uber’in eski bir ortağı, “yedekleme sistemlerine sahip yüzlerce otonom sürüşe hazır araç” üzerinde çalışacak.

Didi, geleneksel binek otomobillere benzeyen robotaksilerin yanı sıra, tamamen sürücüsüz sürüş için tasarlanmış bir konsept araç lanse ediyor. Açılış gününde bir tanıtım videosuyla tanıtılan konsept otomobil, direksiyon simidi veya sürücü koltuğu olmayan (yukarıda gösterilmiştir) geniş, dikdörtgen bir minibüs. Bunun yerine, arabanın adı “Neuron”, büyük bir araç içi bilgi-eğlence ekranına ve valizleri alıp yolculara bir şişe su verebilen robotik bir kola sahip.

Didi ayrıca araçlarının bakım hizmetlerini de otomatikleştiriyor. Bir videoda şirket, otonom arabalarının servis merkezinde yıkandığını, şarj edildiğini ve kontrol edildiğini gösteriyor – bunların hepsi insan yardımı olmadan yapılıyor.

Didi’nin tutkuları insanları oradan oraya taşımakla bitmiyor. Etkinlikte, zaten kalabalık olan bir alana katılan Kargobot adlı yepyeni bir otonom kamyon işletmesini duyurdu. Didi’ye göre, 100 otonom kamyon filosuyla Kargobot’un gelirleri bu yılın Mart ayına kadar şimdiden 100 milyon yuan’ı (14,6 milyon $) aştı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın