500 Global, Tiflis üzerinden Kafkasya ve Doğu Avrupa’ya kanatlarını açıyor

Avrupalı ​​hızlandırıcılar şu sıralar ilginç bir dönemden geçiyor. Örneğin, TechStars Stockholm lansman için hazırdı ve ardından aniden kapandı. Ve sanırım artık YCombinator dışındaki çoğu hızlandırıcının, diplomatik olarak ifade etmek gerekirse, çoğu zaman ‘yeterliden az’ olabileceği yaygın olarak kabul ediliyor. Deneyimlerime göre, belki de bu sık sık tekrarlanan ifadenin bir istisnası, Önce Girişimci Londra/Avrupa dışında (ama artık Asya’da da var) ve o zaman bile bu varlık, startup’ları bir araya getirmeden önce yetenekleri bir araya getirme yöntemiyle bir ön hızlandırıcıya biraz daha yakın (gerçi aynı zamanda startup’larını da finanse ediyor).

Bununla birlikte, hızlandırıcıların Avrupa’nın gelişmekte olan ekosisteminde hala oynayacakları bir rol var. Kabul edilmelidir ki, Batı Avrupa’nın ‘gelişmiş’ ülkelerinde, başlangıçlar genellikle hızlandırıcıları atlamak ve doğrudan Melekler, HNW’ler ve tohum öncesi fonlardan yükseltmek için daha iyidir. Tabii ki, “kilometreniz değişebilir.” Bununla birlikte, hızlandırıcıların en iyi etkisini teknoloji başlangıç ​​ekosisteminin neredeyse hiç olmadığı pazarlarda – en azından bence – Doğu Avrupa’da gösteriyor.

Orta, Güneydoğu ve Doğu Avrupa, halihazırda bir dizi yeni VC’nin bu bölgelerden çıkan yetenekleri tanıdığını görmüştür (bkz. Inovo, Credo, LauncHub, Vitosha, VentureFriends, Marathon VC vb.). Artı geçen yıl 500 İstanbul yeniden başlatıldı istelf, 70 milyon avroluk erken aşama fonuyla 500 Gelişmekte Olan Avrupa. İkincisi, Yunanistan (Plum), Letonya (Printify) ve Bulgaristan (Cloudpipes) gibi yatırımlar yaptı.

Bu nedenle, hızlandırıcı alanında blokta şu şekilde yeni bir çocuğun olması kesinlikle ilgi çekicidir: 500 Küresel‘nin Gürcistan’daki yeni programı (arkadakiler için ABD devleti değil ülke).

Bunun bir parçası olarak da eski bir ortağı yakaladılar. Şilin VC Lizbon’da, Pedro Santos Vieira. Şans eseri, Gürcistan’ın kazancı Shilling VC’nin kaybı değil, çünkü Shilling’i tamamen terk etmiyor, Yatırım Komitesi’nde İcracı olmayan olarak kalıyor. Şilin, Lizbon merkezli risk sermayedarları arasında yer almaya devam ediyor teknoloji patlamasının tadını çıkarmak Bu son birkaç yıldır Lizbon’da oluyor.

Pedro Santos Vieira

Pedro Santos Vieira

Neyse ki, daha önce dünyanın o bölgesinde 500 Global için akıl hocalığı yapmış olan ve bölgeye yabancı olmayan Vieira için bu bir ‘sol saha’ hamlesi değil.

500 Global’in yeni atanan Ortağı olarak Vieira, Kafkasya, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Güney Afrika’daki ülkelerden tohumdan tohuma 100’den fazla şirketi hızlandırmayı planlayan Gürcistan’ın Tiflis merkezli programını denetleyecek. Baltıklar, 100.000 ABD dolarından başlayan tohum öncesi yatırımlarla.

Program, 500 Global’in Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA) ve Bank of Georgia ile ülkeye ilk başlangıç ​​hızlandırma programlarından birini getirmek için yaptığı ortaklığın devamı niteliğindedir.

Gerçekten de, 2016’dan bu yana, bölge dışında toplam 43 girişimin yer aldığı üç parti oldu. Payze (Gürcistan), kargo (Gürcistan), Fin haritası (Ukrayna) ve TASS Vizyonu (Özbekistan), birçoğu önemli ölçüde daha fazla tur atmaya devam ediyor.

Vieira bana şunları söyledi: “Üç yıl önce, Schilling’den önce, 500 Global ile çalışıyordum ve onlar için dünya çapında hızlandırıcılar yapıyordum. Bunlardan biri de Gürcistan’dı. Burada 30 şirkete eğitim verdik ve sonuçlar gerçekten çok iyi oldu.”

“20 milyon dolardan başlayan bir fon oluşturduk ve bu fondan 100’den fazla şirkete yatırım yapacağız ve onları burada, Gürcistan’da bir hızlandırıcı ile eğiteceğiz. Ama bu sadece Gürcistan şirketleri için değil, bölgesel” dedi.

Gürcistan’da çok ‘ilginç’ bir zaman olduğunu söyledi: “Burada Ukraynalılar ve Ruslar birlikte yaşıyor! Azerbaycanlılar ve Ermeniler de var tabi. Bölgede uzun vadede önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir portföy oluşturmaya kararlıyız.”

Çok ilginç bir hareket gibi görünüyor ve hızlandırıcı bir programı olmayan ve daha büyük çeklerle daha olgun şirketlere yatırım yapma eğiliminde olan İstanbul’daki 500 Gelişen Avrupa’yı tamamlayıcı nitelikte, bu nedenle Gürcistan’daki bu yeni 500 kuruluşu mantıklı geliyor.

TechStars’ın Avrupa stratejisi sallanırken ve YCombinator uluslararası sahneden çekilirken, belki de 500 Global için bir kez daha ‘güneşli gün’ geliyor?

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın