Çin’den milyarder iş insanına 13 yıl hapis

Çin’den milyarder iş insanına 13 yıl hapisÇinli iş insanı üstün dereceli cezayla karşı karşıya… Çinli-Kanadalı iş insanı Xiao Jianhua Şanghay’da görülen davada Cuma günü 13 sene hapis cezasına çarptırıldı.

Şanghay Mahkemesi yaptığı açıklamada, Xiao ve firması Tomorrow Holdings’in, amme mevduatlarını illegal bir şekilde elde etmek, emanet edilen mülkün kullanımını istismar, fonların yasadışı kullanması ve rüşvet de dahil olmak üzere on milyarlarca doları içeren suçlardan mahkum edildiğini söylemiş oldu.

Mahkeme ek olarak Xiao’ya 6,5 ​​milyon yuan (950.000 $) ve Tomorrow Holdings’e 55 milyar yuan (8.1 milyar $) para cezası verdi.

Mahkeme, “Tomorrow Holdings ve Xiao Jianhua’nın suç eylemleri, mali yönetim düzenine ciddi biçimde zarar verdi, ülkenin mali güvenliğini ciddi halde tehlikeye attı, devlet mensubunun dürüstlüğünü ciddi halde ihlal etti ve yasalara bakılırsa ağır halde cezalandırılmalıdır” dedi.

Mahkeme, Xiao ve Tomorrow Holdings’in suçlarını itiraf ettiklerini ve varlıkların geri alınmasına yardım ettiklerini ve böylece daha hafifçe bir ceza alabileceklerini belirtti.

Xiao, Çin’in en zengin isimlerinden bir tanesiydi dev gibi Tomorrow Group’u kontrol ediyordu.

Çin’in en kuvvetli siyasi ailelerinden bazılarıyla yakın bağlantıları ile tanınan Xiao, 5 yıl ilkin 2017 yılında Çinli emniyet ajanları tarafınca Hong Kong’daki otel odasında yakalandı ve Çin anakarasına götürüldü.

Geçen ay, Pekin’deki Kanada Büyükelçiliği CNN’e Kanada vatandaşı Xiao’nun davasının konsolosluk erişimi olmadan gerçekleşeceğini söylemiş oldu. Büyükelçilik, “Kanada, Kanada vatandaşı Bay Xiao Jianhua’nın duruşmasına katılmak için birkaç talepte bulundu. Çin makamları tarafından katılımımız reddedildi” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Xiao’nun Çin vatandaşlığına sahip bulunduğunu ve Çin çifte vatandaşlığı tanımadığı için Xiao’nun başka bir ülkenin konsolosluk korumasına hakkı olmadığını söyledi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın