Çin’den milyarder iş insanına 13 sene hapis

Çin’den milyarder iş insanına 13 sene hapisÇinli iş insanı üstün dereceli cezayla yüz yüze… Çinli-Kanadalı iş insanı Xiao Jianhua Şanghay’da görülen davada Cuma günü 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şanghay Mahkemesi yapmış olduğu açıklamada, Xiao ve firması Tomorrow Holdings’in, kamu mevduatlarını illegal bir şekilde elde etmek, emanet edilen mülkün kullanımını suistimal, fonların yasadışı kullanımı ve rüşvet de dahil olmak suretiyle on milyarlarca doları içeren suçlardan mahkum edildiğini söyledi.

Mahkeme ek olarak Xiao’ya 6,5 ​​milyon yuan (950.000 $) ve Tomorrow Holdings’e 55 milyar yuan (8.1 milyar $) para cezası verdi.

Mahkeme, “Tomorrow Holdings ve Xiao Jianhua’nın kabahat eylemleri, mali yönetim düzenine ciddi halde zarar verdi, ülkenin mali güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye attı, devlet personelinin dürüstlüğünü ciddi şekilde ihlal etti ve yasalara göre ağır biçimde cezalandırılmalıdır” dedi.

Mahkeme, Xiao ve Tomorrow Holdings’in suçlarını itiraf ettiklerini ve varlıkların geri alınmasına yardım ettiklerini ve böylece daha hafifçe bir ceza alabileceklerini belirtti.

Xiao, Çin’in en zengin isimlerinden biriydi dev gibi Tomorrow Group’u test ediyordu.

Çin’in en kuvvetli siyasal ailelerinden bazılarıyla yakın linkleri ile tanınan Xiao, 5 yıl önce 2017 senesinde Çinli emniyet ajanları tarafından Hong Kong’daki otel odasında yakalandı ve Çin anakarasına götürüldü.

Geçen ay, Pekin’deki Kanada Büyükelçiliği CNN’e Kanada vatandaşı Xiao’nun davasının konsolosluk erişimi olmadan gerçekleşeceğini söylemiş oldu. Büyükelçilik, “Kanada, Kanada vatandaşı Bay Xiao Jianhua’nın duruşmasına katılmak için birkaç talepte bulundu. Çin makamları tarafınca katılımımız reddedildi” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Xiao’nun Çin vatandaşlığına haiz bulunduğunu ve Çin çifte vatandaşlığı tanımadığı için Xiao’nun başka bir ülkenin konsolosluk korumasına hakkı olmadığını söylemiş oldu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın