Çin, ‘ulusal güvenlik’ riskleri nedeniyle kilit altyapıda Micron çiplerini yasakladı

Çin, daha sonra Micron ürünlerinin bazı satışlarını yasakladı. bir araştırma başlatma Nisan başında siber güvenlik riskleri nedeniyle Amerikan bellek yongası devine girdi.

Karar, geniş çapta, derinden iç içe geçmiş bir küresel teknoloji tedarik zincirini alt üst etmeye başlayan, devam eden ABD-Çin ekonomik rekabetinin bir parçası olarak görülüyor.

Geçen yıl ABD katma Çin devlet destekli bellek yongası üreticisi Yangtze Memory Technologies Corporation, ABD şirketlerinin onay almadan tedarik etmesini yasaklayan varlık listesine girdi. ABD de var Nvidia’nın H100 ihraç etmesini kısıtladıiçin son teknoloji ürünü GPU’su üretken yapay zeka eğitimiÇin’e.

Pazar günü Çin Siber Uzay İdaresi söylenmiş “anahtar bilgi altyapısı” sağlayan yerli firmalar Micron’dan alım yapmayı bırakıyor. Micron ürünleri “ciddi siber güvenlik sorunlarına sahip ve ülkenin temel bilgi tedarik zincirleri için büyük bir risk oluşturarak siber güvenlik endişelerini artırıyor.”

Çin’de ilk fabrikasını açan Micron 16 yıl önce, DRAM olarak bilinen dinamik rasgele erişimli bellek ve flash bellek gibi bilgisayar belleği ve veri depolama üretiminde uzmanlaşmıştır. Çin, en büyük üçüncü pazarı %10.7 2022’deki yıllık gelirinin. Yorum için Micron’a ulaştık.

Çin olarak “anahtar bilgi altyapısı” tanımlar telekomünikasyon, enerji, ulaşım, finans, savunma ve diğer ulusal çıkarları ilgilendiren her alanı kapsar.

Yetkili, Micron’un hangi yollarla siber güvenlik riski oluşturduğunu belirtmedi, ancak alıntı yaptı Çin’in Siber Güvenlik Yasası 2016 yılında yürürlüğe giren, gerçek ad doğrulaması ve yerel kullanıcı verilerinin yerel sunucularda saklanması gibi kurallarla hükümetin internet üzerindeki denetimini güçlendirmeyi amaçlayan geniş kapsamlı bir düzenleme.

Micron, 2022 yıllık raporunda Çin’deki zorlukları öngördü.

Özellikle, Çin hükümeti ve Yangtze Memory Technologies Co., Ltd. (“YMTC”) ve ChangXin gibi çeşitli devlete ait veya bağlı kuruluşlar tarafından yarı iletken endüstrisine yapılan önemli yatırımların bir sonucu olarak artan rekabet tehdidiyle karşı karşıyayız. Çin’in belirtilen ulusal politika hedeflerini ilerletmeyi amaçlayan Memory Technologies, Inc. (“CXMT”). Ayrıca Çin hükümeti, Çin pazarına katılmamızı kısıtlayabilir veya Çinli şirketlerle etkili bir şekilde rekabet etmemizi engelleyebilir.

Yasak, Micron’un Çin’deki rakipleri, Güney Koreli devler Samsung Electronics ve SK Hynix’e fayda sağlayabilir. Ancak ABD, Güney Kore’yi Micron yasaklanırsa Çin’in bellek yongalarındaki pazar boşluğunu doldurmamaya da çağırdı. Financial Times’a göre.

Yasağa yanıt olarak, ABD Ticaret Bakanlığı söz konusu “ABD’nin tutumunu detaylandırmak için Çinli yetkililerle doğrudan temasa geçecek ve Çin’in eylemlerinin neden olduğu bellek yongası pazarındaki bozulmalar olarak adlandırdığı durumu ele almak için kilit müttefikler ve ortaklarla temasa geçecek.”

Son yıllarda Çin, tarihsel olarak yabancı tedarikçilere bağımlı olan gelişmiş yarı iletkenler gibi kilit sektörlerde teknolojik özgüvenini desteklemek için çalışıyor. Örneğin, bir itmek kamu iktisadi teşebbüslerinde yabancı donanım ve yazılımları yerli alternatiflerle ikame etmek.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın