PhonePe, General Atlantic’ten 100 milyon dolar daha aldı

General Atlantic, dört ay sonra PhonePe’ye 100 milyon dolar daha aktardı. 350 milyon dolarlık yatırıma öncülük ediyor Yavaşlayan küresel ekonominin zirvesinde devam eden bir finansman turunda şimdiye kadar 850 milyon dolar toplayan Hindistan fintech girişiminde.

Walmart destekli PhonePe, Pazartesi günü yaptığı açıklamada yatırımı açıkladı. Devam eden tur, Bengaluru merkezli girişimin değerini 12 milyar dolar olarak belirledi. PhonePe, devam eden turda 150 milyon dolar daha toplamayı hedefliyor. Genel Atlantik geçen ay PhonePe’ye 100 milyon dolar daha yatırım yaptı.

12 milyar dolarlık bir değerlemeyle PhonePe, Hindistan’ın en değerli fintech girişimidir. Şu anda yaklaşık 5 milyar dolar değerinde olan Google Pay ve Paytm ile rekabet ediyor.

ile tam bir ayrılığı tamamlayan PhonePe, e-ticaret devi Flipkart geçen yıl, Hindistan’daki bir perakende bankaları koalisyonu tarafından kurulan bir ağ olan UPI’deki işlemleri yönetiyor. UPI, Hintlilerin çevrimiçi işlem yapmalarının en popüler yoludur – ayda 8 milyardan fazla işlem gerçekleştirir. Google’ın GPay ve PhonePe’si şu anda tüm UPI işlemlerinin %80’inden fazlasını gerçekleştiriyor.

Yedi yaşındaki PhonePe, tüm bu işlemlerin yaklaşık %50’sini değer olarak yönetiyor ve yavaşlamıyor. Şirket, bu yılın başlarında, yılda 1 trilyon dolar değerindeki işlemleri işleme koyma hızında olduğunu söyledi.

E-ticaret devi Flipkart’ta da çoğunluk hissesine sahip olan Walmart, bu yılın başlarında Flipkart ve PhonePe’nin ayrılmasının “her birinin bağımsız olarak kendi inisiyatiflerini sürdürebildiği eBay ve PayPal’a çok benzediğini” söyledi.

Son on yılda Jio, BillDesk, Byju’s, Amagi, NoBroker ve Unacademy gibi bir dizi Hintli firmayı destekleyen General Atlantic, önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde Hindistan’da en az 2 ila 3 milyar dolar konuşlandırmayı planlıyor. New York merkezli büyüme sermayesi yatırımcısının planlarına aşina olan insanlar.

Yeni yatırım, PhonePe’nin ürün tekliflerini agresif bir şekilde genişlettiği bir zamanda geldi. Başlangıç, bu yılın başlarında hiper yerel bir ticaret uygulaması başlattıSıfır komisyon platformu sunarak e-ticaret ortamını demokratikleştirmeye çalışan bir Hindistan hükümeti girişimi olan Open Network for Digital Commerce (ONDC) tarafından desteklenen Pincode adlı .

PhonePe, Pincode’a “önemli çaba harcayacağını” ve “önümüzdeki birkaç yıl içinde her kuytu köşeye yayılmış her Hintli esnafın etkinleştirilmesini” sağlayacağını söyledi.

PhonePe, varlık yönetimi, borç verme, borsa, ONDC tabanlı alışveriş ve hesap toplama dahil olmak üzere ek finansal hizmetlere genişleyerek 450 milyon güçlü kayıtlı kullanıcı tabanından yararlanmak istiyor.

PhonePe’nin büyümesinin önündeki potansiyel engellerden biri, katılan oyunculara pazar payı kısıtlamaları getirmeye çalışan UPI ağını denetleyen kuruluş olan Hindistan Ulusal Ödemeler Şirketi (NPCI) idi. Ancak NPCI, uyumluluk için son tarihi 2025’e kadar uzatarak PhonePe’nin iki yıl daha hızlı genişlemesine izin verdi.

Başka bir olumlu gelişmede, ülkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası, başlangıçta UPI platformuyla rekabet etmesi planlanan yüksek profilli bir projeden vazgeçmeye karar verdi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın