California, Tesla’yı ırksal önyargı soruşturmasına uymaya zorlamaya çalışıyor

California düzenleyicileri, şirketi belirli Siyah Tesla çalışanlarına yönelik yasa dışı taciz ve ayrımcılık iddialarına ilişkin bir eyalet soruşturmasına uymaya zorlamak için Tesla’ya karşı yasal işlem başlatıyor.

California Sivil Haklar Departmanı (CRD) Perşembe günü yaptığı açıklamada, eyaletin istihdam ayrımcılığı iddialarına yönelik mevcut davasına paralel olarak yürütülecek bir mahkeme emri aradığını söyledi. Ajans aslen Şubat 2022’de dava açtı ulaştıktan sonra Siyah işçilerin şikayetleri “işyerinde neredeyse sürekli olarak ırkçı hakaretlerin kullanılmasını ve işyerinin ortak alanlarında ırkçı yazıların ve grafitilerin varlığını” protesto etmek.

Alameda İlçe Yüksek Mahkemesine yapılan bir dosyada CRD, Tesla’yı “iddia edilen suiistimal ve ilgili politikalar ve prosedürler” hakkında en fazla bilgiye sahip bir kişinin ifade vermesi için 3 Mart’ta mahkemeye çağırdığını söyledi. CRD, yaptığı açıklamada Tesla’nın söz konusu kişiyi kullanıma sunmayı reddettiğini söyledi.

CRD direktörü Kevin Kish yaptığı açıklamada, “Tesla’nın ofisimin işyerinde suistimal iddialarını soruşturma yükümlülüğüne uymaması, çalışanlarının haklarına ve refahına saygı göstermediğini gösteriyor” dedi.

Mahkeme belgelerine göre Tesla, CRD’nin mahkeme celbine, CRD’nin ifade için bir Zoom bağlantısı göndermeye başvurduğu Mart ayının sonuna kadar yanıt vermedi. Tesla, CRD’nin soruşturma celbi yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle ifade talebine itiraz ederek buna yanıt verdi.

Ajans, Tesla’nın tanığı bulmak için yeterli zaman olmadığını iddia ettiğini söyledi. CRD daha sonra, ajans ile Tesla arasında bir ödeme tarihi seçmek için üzerinde anlaşmaya varılan bir son tarih olan bir “ücretli ücret anlaşması” teklif etti, ancak mahkeme dosyalarına göre Tesla uzlaşmayı reddetti.

Şimdi CRD, Tesla’nın neden “soruşturma keşfine tam olarak yanıt vermediğini” göstermek ve otomobil üreticisini CRD’nin taleplerine uymaya zorlamak için bir emir istiyor. CRD ayrıca Tesla’nın 1.425 dolarlık avukatlık ücretini ödemesini istiyor.

CRD, Kaliforniya yasalarına göre, insan hakları ihlallerine ilişkin her şikayeti soruşturma hakkına ve sorumluluğuna sahip olduğunu söylüyor.

Kish, “Kaliforniya Sivil Haklar Departmanı, soruşturmamızı engellemeye yönelik hiçbir girişimi kabul etmeyecektir” dedi. “Ofisim, ayrımcılık iddialarını soruşturmak için yasal görevini yerine getirmeye çalışıyor. Tesla kanunların üzerinde değil.”

Geçtiğimiz yıl boyunca Tesla, CRD’nin davasından sıyrılmak için bir dizi yöntem denedi. Otomobil üreticisi, davayı askıya almak ve davayı mahkeme dışında halletmek için girişimde bulundu. işten ve için CRD’ye karşı dilekçe otomobil üreticisine dava açmadan önce uygun soruşturmaları yürütmediği iddiasıyla – bunların tümü reddedildi. Tesla ayrıca CRD’ye karşı çıktı soruşturmalarında sözde “gizli düzenlemeleri” kabul ettiği için.

California ajansının Tesla aleyhindeki davası, şirketi fabrikalarında hem ırksal hem de cinsel tacizin yaygınlaşmasına izin vermekle suçlayan birçok davadan biri. Kaliforniyalı bir yargıç geçen hafta Tesla’ya ödeme emri verdi. Siyah eski bir işçiye 3,2 milyon dolar Fremont fabrikasında.

Çarşamba günü, Kaliforniya Yüksek Mahkemesi, aynı fabrikadaki azınlık işçilerinin Tesla’nın ırk ayrımcılığı ortamını kabul etmesini ve buna son vermek için adımlar atmasını gerektiren bir mahkeme kararı talep etmelerine izin verdi.

Yargıçlar, Tesla’nın Ocak ayında iki Siyah çalışanın fabrikada ırk ayrımcılığına maruz kaldıktan sonra tazminat davası açtığı bir karara itiraz dilekçesini oybirliğiyle reddetti. Davacıların bir avukatına göre, tazminat davasının potansiyel olarak binlerce mevcut ve eski çalışan adına bir toplu dava olarak ilerlemesi bekleniyor. San Francisco Chronicle.

Görünüşe göre Kaliforniya’da ilk kez böyle bir karar veriliyor ve eyalet çapındaki mahkemeler için emsal teşkil edecek.

Tesla, CRD’nin mahkeme kararı veya eyalet Yüksek Mahkemesi’nin kararı hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın