Bu AI’nın ampul anı olabilir

ChatGPT kesinlikle AI’yı halkın hayal gücüne yerleştirdi

19. yılında yüzyılda elektrik, yeniliği yönlendiren birincil teknolojiydi, ancak ampul ve telefon gibi icatlarla pratik olarak uygulanana kadar halkın hayal gücünü harekete geçirmedi. İle ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi Geçen yıl, bazı endüstri uzmanlarının, teknolojinin faydasının teknoloji dışındaki insanlar için kolayca görünür hale geldiği yapay zeka için bir ampul anı olduğuna inandıkları şeyi tetikledi.

Bilgisayar bilimcisi, fizikçi ve Wolfram Alpha’nın kurucusu ve CEO’su Stephen Wolfram, mevcut durumu, elektriğin sıradan insanlar üzerinde elle tutulur bir etkisi olan pratik yollarla işe koşulduğu 19. yüzyıla çok benzeten insanlardan biri.

Geçen ay ABD’de verdiği bir röportajda “Hesaplamayı bu mümkün kılan teknoloji olarak düşünüyoruz” dedi. Eylemde Hayal Gücü Cambridge, Massachusetts’teki MIT’de konferans. “Uzun geçmişte, elektrik, birçok insanın ilgilendiği, kolaylaştırıcı bir teknolojiydi… Ve ChatGPT ile düşündüğüm benzetme, gerçekten çalışan ilk telefon gibi bir şeydi. İnsanlar prensip olarak elektriği insani iletişim için faydalı olacak şekilde insancıllaştırmanın yolları olması gerektiğini biliyorlardı. Ve insanlar uzun süredir denediler.”

O an, 1877’de Alexander Graham Bell’in telefon satmak ve insan iletişimini dönüştürmek için ticari bir varlık olarak Bell Telephone’u başlatmasıyla geldi.

Andreessen Horowitz’in genel ortağı Peter Levine de benzer şekilde yapay zekanın mevcut durumunu bu “aha anı” ve elektrikte olduğu gibi pratik uygulamalara dönüşmesi biraz zaman alan bir an olarak görüyor. “İnsanlar uzun süredir bunun üzerinde çalışıyor. Oldu [being] uzun süre rafine edildi, bu da onu gerçekten ilginç kılıyor, muhtemelen elektriğin olduğu gibi. Ve sokakta ilk kez ampul yanıyor. İnsanlar ‘vay canına, anladım’ gibi” dedi Levine.

Wolfram, bu yaklaşımın gücünün, bize yapay zeka ile doğrudan etkileşim kurma yeteneği veren dilsel kullanıcı arayüzünde yattığına dikkat çekti. “Web’de, kitaplarda vb. olan her şeyi almayı başardık ve tüm bu metni alan ve makul insan metni üretebilen bir şey elde ettik. [as a response]dedi.

Ve bunun, kurumsal yazılımların ilerlemesi üzerinde derin bir etkisi olabilir; bu, bugün bir ürün geliştiren her girişimin üzerinde düşünmesi gereken bir şeydir. Levine’e göre AI bundan böyle her şirket için masa hissesi olacak.

“Yapay zeka ileriye dönük her uygulamanın bir özelliği olacak ve bunun gerçekleşmeye başladığı andan itibaren, tıpkı bir veritabanı veya işletim sisteminin bugün her uygulamanın bir parçası olması gibi, yapay zekanın da her uygulamanın bir özelliği olacağına inanıyorum.” dedi. Bu, uygulamaların nasıl çalıştığı ve onlarla nasıl etkileşime girdiğimiz hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebilir.

Çok hızlı değil

CEO’su ve kurucusu Vishal Sikka, Vanai SistemleriDaha önce Infosy’de CEO olan bir MLOps kuruluşu olan , özellikle kurumsal şirketler için bundan biraz daha karmaşık olduğunu düşünüyor. Henüz o anda iş başında olmayabileceğimize ve bu teknolojinin şirketlerde, özellikle kritik görev uygulamalarında yaygınlaşmasının düşündüğümüzden daha uzun sürebileceğine inanıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın