Bir inşaat tedarik şirketi olan Constrafor, yeni sermayeyle ‘GÜVENLİ’ rotaya giriyor

Daha fazla inşaat projesi başlatılıyor, ancak müteahhitlere ve onların taşeronlarına yapılan ödemeler, bir projeyi tamamlamanın normal seyrinde bir darboğaza neden olmaya devam ediyor.

“Bankalar, kendi kalkınma projelerini finanse ederken giderek daha dikkatli davranıyorlar, bu da ödemeleri kendi taraflarında yavaşlatacakları anlamına geliyor” Konstrafor CEO Anwar Ghauche TechCrunch’a söyledi. “Bunun anlamı, taşeronlara ödeme zamanlaması küçülmek yerine uzuyor, ancak taşeronlar için daha da zorlaşıyor çünkü genellikle bankalarına gidip kredi limitlerini büyütmek için başvuracakları bir yol yok.”

Ghauche ve Douglas Reed, genel yüklenicilerin alt yüklenici iş akışlarını yönetmeleri için yerleşik finansman ve yazılım sağlamak üzere bir SaaS inşaat satın alma platformu olan Constrafor’u kurdu. Erken Ödeme Programı, taşeron faturası riskini üstlenerek nakit akışını serbest bırakır ve geleneksel ve maliyetli borç verme seçeneklerine güvenir. Genel yüklenici daha sonra fatura için Constrafor’a geri ödeme yapar.

Şirket 106.3 milyon dolar topladı 2022’de özkaynak ve borçta ve o zamandan beri Constrafor 15.000 müşteriden 23.000’e yükseldi. Ghauche, şirketin bu süre zarfında “gelir konusunda bir aksaklık yaşadığını”, ancak bunun kredi piyasası veya ağıyla hiçbir ilgisi olmadığını kabul ediyor. O zamandan beri, şirket kredi oluşturmada ince ayar yaptı ve şu anda bu yıl “sürdürülebilir büyümeyle” her ay %25 büyüyor.

Constrafor ayrıca, sigorta gibi manuel incelemelerin otomatikleştirilmesiyle ilgili gömülü üretken yapay zekayı kullanan bazı girişimler başlatarak yapay zeka trendine katıldı. Ayrıca bir bankacılık ürünü sunmak için Stripe ile ortaklık kurdu ve şu anda onlarla bankacılık yapan 80’den fazla şirketi var.

Şimdi Constrafor, bu ay kapanan Motive Partners liderliğindeki bir SAFE notuyla 7,5 milyon dolarlık başka bir nakit akışıyla geri döndü. Yeni yatırımcı Fifth Wall, turda FinTech Collective, Clocktower Technology Ventures, Commerce Ventures, FJ Labs ve NotreVis gibi mevcut yatırımcılara katıldı. Bu, şirkete 2019’da kurulduğundan bu yana şirkete 14 milyon dolar öz sermaye ve 100 milyon dolar borç veriyor.

Anwar Ghauche, CEO, Constrafor

Constrafor’un CEO’su Anwar Ghauche Görsel Kaynakları: Konstrafor

Constrafor’un neden fiyatlandırılmış bir tura karşı GÜVENLİ bir notun peşine düştüğü sorulduğunda Ghauche, piyasanın “fiyatlandırma açısından bugün harika olduğunu” düşünmediğini söyledi.

Ghauche, “Fintech şirketleri için katlardaki bozulmayı gördük” diye ekledi. “Bunun büyümeye devam etmemiz için çok daha iyi bir yol olduğunu gördük, A Serisi için gelir tarafındaki kilometre taşlarımız da bu yüzden, gerçekten A Serisine geçmeden önce 5 milyon $’lık ARR’yi geçmeyi hedefliyoruz. 10 milyon ARR’de olmak, bu daha iyi olacak.

Buna ek olarak, yatırım Apollo ile bir kredi tesisine erişimi içerir. Ghauche, bu ek sermaye potansiyelinin Constrafor’a “işimiz için ölçeklenebilir kredi ve sermaye” sağladığını söyledi.

Zor ekonomik ortam nedeniyle diğer finansal aktörlerin oranları artırdığı bir zamanda, Constrafor müşterilerine fiyatını düşürebiliyor ve tasarruflarını onlara aktarabiliyor, diye ekledi.

Bu arada, yeni sermaye maaş bordrosu ve operasyonları finanse etmek için kullanılacak. Ghauche, EarlyPay programını derecelendirmeyi ve Constrafor’un API’lerini genel yüklenici müşterilerine açmayı planlıyor.

“Şu anda pek çok yeni inşaat girişimi görüyoruz ve şu anda oldukça geniş bir ağımız olduğunu düşünüyoruz, bu nedenle bu şirketlerin bizimkine bağlanması ve Constrafor’un üzerine inşa etmesi için platformumuzu açmak istiyoruz.” Gauche dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın