Big Sky Capital, kurumsal SaaS girişimlerine yatırım yapmak için 20 milyon dolarlık fonunu piyasaya sürdü

rent a car 34

Erken aşama girişim sermayesi şirketi Büyük Gökyüzü BaşkentiMiami, Kazakistan ve Singapur’da faaliyet gösteren , bugün 20 milyon dolarlık sermaye taahhüdü ile Fon I’i açıkladı.

Jahn Karsybaev ve şirketin ismine ilham veren Montana Üniversitesi’nde sırasıyla kurumsal BT ve risk sermayesi alanlarında kariyer yaptıktan sonra tanışan Adil Nurgozhin tarafından kuruldu. Big Sky Capital’ı başlatmadan önce, bazıları başarısız olan ve biri kapanan beş girişimi birlikte başlattılar.

Şirketlerinden ayrıldıktan sonra, portföylerini oluşturmaya yardımcı olmak için çoğunlukla kurumsal SaaS şirketlerine küçük çekler yazarak melek yatırımcılığa başladılar. Vurgu, kendileri Kazakistan’dan ABD’ye geldikleri için göçmen kuruculara da yapıldı.

Karsybaev, TechCrunch’a verdiği demeçte, 2021’in sonlarında fon için bağış toplamaya başladılar ve bunun bir öğrenme süreci olduğu ortaya çıktı.

“Konuştuğumuz LP’lerin çoğu büyük şirketlerde üst düzey teknoloji yöneticileriydi ve risk sermayesi ile fona yatırım yapmanın ortak bilgi olduğunu düşündük” dedi. “Düşündüğümüz kadar yaygın olmadığını keşfettik. Risk sermayesinin neyi finanse ettiği ve neden yatırım yapmak istediğiniz konusunda daha çok bir eğitim turu olarak ölçeği küçültmek zorunda kaldık.

Bu, bağış toplama zaman çizelgesine altı ay ekleyerek sona erdi. Karsybaev, daha sonra 2022’nin sonlarında ekonominin değiştiğini ve 2023’e yükselmeye çalıştıktan sonra, paritenin zaten taahhüt ettiği 20 milyon dolara razı olmaya karar verdiğini söyledi.

Big Sky, bu yılın Şubat ayında fondan yatırım yapmaya başladı ve gelir öncesi olanlar da dahil olmak üzere ilk aşamalarındaki şirketler için 250.000 ila 500.000 $ arasında çek yazıyor. Siber güvenlik, sağlık teknolojisi ve fintech alanlarında öncü çalışan yazılım şirketi Clockster, tapu arama şirketi Pippin ve özel borç yatırım şirketi Swaypay dahil olmak üzere 12 şirketten oluşan bir portföye sahiptir.

Karsybaev, “Sağlık teknolojisi ilginç, özellikle de bunun bir kısmını ABD sağlık sisteminin çok arkaik özelliklerine uyguladığınızda,” dedi. “İnme tahmini için yapay zekayı kullanmak da dahil olmak üzere, bu alanı iyileştirmek için muazzam miktarda fırsat var. Bu arada, siber güvenlik gerçekleşecek olan bir sonraki savaş.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın