Kripto gizlilik protokolü Manta Network’ün arkasındaki ekibin değeri artık 500 milyon dolar

rent a car 34

Kripto kışının ortasında bile, bazı web3 şirketleri yüksek değerlemeler yapıyor. P0x Laboratuvarlarıarkasındaki ekip Manta AğıPolkadot blok zincirinde çalışan gizliliği koruyan bir protokol olan 25 milyon dolarlık A Serisi finansman turunun ardından bugün 500 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaştığını duyurdu.

Turdaki lider yatırımcılar, kripto odaklı Polychain Capital ve ImToken cüzdanı ve web3 altyapı platformu InfStones gibi projeleri desteklemek için web3’te itibar kazanan Çin merkezli girişim şirketi Qiming Venture Partners. Diğer destekçiler arasında Alliance, CoinFund ve SevenX Ventures bulunur. Geçmiş yatırımcılar arasında Binance’in yatırım kolu Binance Labs yer alıyor.

P0x Labs’ın değerlemesi, sıfır bilgi adı verilen ve merkezi olmayan finansta (DeFi) hızla popülerlik kazanan, kullanıcıların önemli bir sıkıntı noktasına hitap eden bir teknoloji ile destekleniyor: kullanıcı gizliliğini korurken blok zinciri şeffaflığını sağlamak.

Sıfır bilgi kanıtı, adından da anlaşılacağı gibi, bir tarafın diğerine, ifadenin kendisinin ötesinde ek bilgi ifşa etmeden bir ifadenin doğru olduğunu kanıtlamasını sağlayan bir şifreleme protokolüdür. Layman dilinde, sıfır bilgi, kullanıcıların cüzdan adreslerini veya blok zincirindeki işlem ayrıntılarını açıklamadan DeFi hizmetlerinde anonim olarak işlem yapmasına olanak tanır.

ZKP’yi kullanan P0x Labs, web3 için özel katmanı oluşturmak üzere Aleo ve Aztec gibi projelerle rekabet ediyor.

Blockchain tabanlı uygulamalar, kullanılabilirlik sorunları nedeniyle kitlesel kabulü göstermek için uzun süredir mücadele ediyor, ancak Manta, ağının bir miktar zemin kazandığını gösteren rakamlar yayınladı.

Manta Network, 300.000’den fazla sıfır bilgili “soulbound” jetonu bastı; bu, bir blok zincirindeki belirli bir adrese kalıcı olarak bağlanmak üzere tasarlanmış bir jeton türü, dolayısıyla yüksek derecede güvenlik sağlıyor. Aktarılamadıklarından, kimlik doğrulama ve mülk sahipliği gibi benzersiz dijital varlıkları yönetmenin bir yolu olarak ruh bağı belirteçleri daha popüler hale geliyor.

Ayrıca, ağın yerel cüzdanı Manta Wallet 200.000’den fazla yükleme topladı. Toplamda 1,5 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan ekosistem projeleri ReadOn, Dmail ve AsMatch, özel kullanıcı kimliği ve diğer gizlilik özellikleri için entegre zkSBT (sıfır bilgi ruhuna bağlı belirteç) işlevine sahiptir.

Elbette, bu kullanıcı sayıları bilinen herhangi bir web2 uygulamasına kıyasla çok mütevazıdır. Ancak blockchain teknolojilerine bahis yapan risk sermayedarları yükseliş eğilimini sürdürüyor. Yi TangQiming Venture Partners’ta bir müdür ve ConsenSys’in Çin’deki eski lideri olan Manta hakkında şunları söylüyor:

Tang, TechCrunch’a “Çekirdek ekibinin hem kriptografi araştırma ve geliştirmenin yanı sıra ekosistem oluşturma ve yürütmede güçlü bir yeteneğe sahip olduğunu bildiğimiz için P0x Laboratuvarlarına yatırım yapıyoruz” dedi. “Güven ve gizlilik, web3’te önemli bir bileşendir. ZKP, bu özellikleri blok zinciri protokollerinde oluşturmak için önemli bir araç haline geliyor. Bu, muazzam büyüme potansiyeli sunan bir alandır.”

P0x Labs’ın yeni turundan elde edilen gelir, Manta’nın ZK uygulamaları için 2. Katmanı olan Manta Pacific’in test ağını ölçeklendirmeye gidecek. Kripto dilinde Katman 2, bazı hesaplama yükünü ana ağdan uzaklaştırarak bir blok zincirinin işlem işleme kapasitesini artırmak için tasarlanmış çözümler içerir. Yeni finansman aynı zamanda şirketin önemli Asya pazarlarında büyümesine yardımcı olacak.

Geliştiriciler halihazırda Mnata Pacific’te zincir üstü ve özel bir Texas Hold’em oyunu olan zkHoldEm ve özel ve doğrulanmış kimlik bilgileri için bir protokol olan zkMe gibi tüketicilere yönelik uygulamalar geliştiriyorlar.

Manta Network, 2020 yılında Victor Ji, Şumo ChuVe Kenny Li.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın