Belgesiz göçmenleri hedefleyen bir fintech girişimi olan Maza, SSN yok, sorun değil, diyor

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? Üye olmak Burada.

Çeşitli demografik gruplara dijital bankacılık hizmetleri sunan çok sayıda fintech şirketi olsa da, tarihsel olarak diğerlerinden daha fazla yetersiz hizmet alan bir nüfus kesimi var: belgesiz göçmen.

Belgesiz göçmenlerin Sosyal Güvenlik numaraları olmadığı için, geleneksel bankacılık hizmetlerine erişim zor hatta imkansız olabilir. adlı bir girişim Maza bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için yola çıktı.

Birkaç fintech girişimi genel olarak göçmenlere hizmet vermek için yola çıkarken (Hoş Geldiniz Teknolojileri, Çoğunluk, TomoKredi Maza, ana farklılığının göçmenlere bireysel bir vergi kimlik numarası (ITIN) sağlaması ve “Müşteriler için Vergi Kimlik numarası sürecini otomatik hale getirmek için” doğrudan IRS onaylı kabul acenteleriyle bağlantı kurması olduğunu söylüyor. Nihai hedef, notlar kurucu ortak ve COO Robbie Figueroa, ABD finansal sisteminin geri kalanına erişimin kilidini açmak ve tefeciler ve tefeciler gibi geleneksel olmayan (ve bazen yağmacı) finans yaklaşımlarından kaçınmaktır.

Maza müşterileri “anında” bir ABD banka hesabına ve banka kartına sahip olur. Şirket, üyelerinin de bir vergi kimlik numarası olduğu için, bir kredi geçmişi oluşturmaya ve kredi başvurusunda bulunmaya başlayabileceklerini iddia ediyor. Bir banka hesabına sahip olmak, işverenlerden ödeme almalarına ve vergi beyan etmelerine de olanak tanır. Maza ile SSN’si olmayan müşteriler krediye erişebilir ve böylece bir kredi geçmişi oluşturarak taşıt veya ev kredisi alma gibi işlemleri yapabilirler. Başlangıç ​​ayrıca, eşler arası ödemeler için sağlam bir işlevsellik sunduğunu söylüyor.

Arka uçta Maza, mali kimlik belgelerini onlar için otomatik olarak yenileyecek kadar ileri giderek, uyumlu kalmalarını sağlamak için vergilerini “işlediğini” söylüyor.

Los Angeles merkezli, 15 kişilik girişim, 2022’deki başlangıcından bu yana, platformunda 50.000 kullanıcıya (her biri erişim için yılda 150 ABD doları ödeyen) sahip oldu ve bugüne kadar 41 milyon ABD doları dijital ödeme sağladı.

Maza’nın benzersiz modeli, kısa bir süre önce şirketin 8 milyon dolarlık tohum finansmanı turunu yöneten Andreessen Horowitz’in (a16z) dikkatini çekti. Diğer destekçiler şunları içerir: SV Angel, Box Group, Restive Ventures, Global Founders Capital, Abstract Ventures ve aralarında American Express National Bank CEO’su Anré Williams ve Plaid’in kurucu ortağı William Hockey’nin de bulunduğu bir grup melek yatırımcı.

Adreslenebilir toplam pazarı ABD’de yaşayan 15 milyondan fazla göçmen olsa da, Maza Latin veya İspanyolca konuşan nüfusa odaklandığını söylüyor.

Maza’nın kurucu ortağı ve CEO’su Luciano Arango, TechCrunch’a bir röportajda “Müşteriler belgesizden kısmen belgeliye geçiyor” dedi.

Arango ve şekil tile eğlenmek Siggy Bilstein (CTO) kendi ebeveynlerinin ABD’de göçmen olarak mücadele ettiğini gördükten sonra Maza’yı başlatmak (Üçlü, Kolombiya, Peru, Brezilya ve Ekvator kökenlilerin birleşimidir.)

Görsel Kaynakları: Maza

Dijital bankacılık hizmetleri sunan birçok fintech gibi Maza da bir banka değil. Visa ve Blue Ridge Bank ile ortaklık kurarak hizmetlerini SSN gerektirmeden sunabilmektedir. Şirketin bankacılık ürünü, PayPal, Zelle, Venmo ve CashApp dahil olmak üzere tüm büyük ödeme platformlarıyla entegrasyonların yanı sıra “geniş ödeme işlevselliği” sunuyor. Ayrıca şirket, Maza’ya yatırılan paranın “en yüksek çek hesabı faiz oranlarından birini” kazandırdığını ve üyelerinin “zenginliklerini zaman içinde artırmalarına” yardımcı olduğunu iddia ediyor.

İlginç bir şekilde, Maza dijital bir banka olsa da pazarlama çabaları çoğunlukla çevrimdışına odaklanıyor. Şirket, Güney Florida, Washington Heights, New York ve doğu Los Angeles gibi pazarlarda yüksek yoğunluklu, daha küçük Latin mahallelerini hedefleyen kampanyalarla, kiliselere bülten asmak da dahil olmak üzere, başarı elde etti. Aynı zamanda Google reklamcılığı da yapıyor, ancak Arango şimdiye kadarki büyümesinin çoğunun organik olduğunu söylüyor.

Uzun vadede Maza’nın hedefi, kredi oluşturmaya ve ABD dışına genişlemek çünkü Arango’nun dediği gibi, “tüm dünyanın bir Sosyal Güvenlik numarası yok.”

Görsel Kaynakları: Maza

Daha önce kurucu ortak olan ve daha sonra satan Arango, “Nerede olurlarsa olsunlar, insanları ABD finans sistemine dahil edebilmek istiyoruz” diye ekledi. Kapsam AI2021’de ObserveAI tarafından satın alınan.

Figueroa, “Sadece bir banka hesabı sağlamaktan çok daha fazlasını yapıyoruz – gerçekten göçmenlere kredi ve servet inşa edebilecekleri istikrarlı ve yasal bir mali temel veriyoruz” dedi.

Andreessen Horowitz Ortağı Seema Amble, Maza’nın tezinin a16z’nin “uzun süredir heyecan duyduğu” bir şey olduğunu söyledi.

E-posta yoluyla yazarak şunları söyledi: “ABD’deki ana akım finansal erişim ile Latin nüfusu (ABD’nin %19’u) arasında büyük bir boşluk var. Ve ürün ihtiyaçları, yalnızca mevcut ürünleri İspanyolcaya çevirmek anlamına gelmiyor, onlara yaşamlarına ve işlerine uyan bir dizi ürün sunmak anlamına geliyor.”

Bankacılık ürünlerine Latinlerin çoğu erişemez, diye ekledi Amble, ancak öncelikle bir dil engeli nedeniyle değil.

Şöyle yazdı: “Bu ürünlere erişmeleri bile en başta engellendi. Maza asıl acı noktasını, yani SSN’nin eksikliğini belirledi ve uygulamadan ayrılmadan ödemelerden krediye ve ipoteklere kadar her şeyin engelini kaldıran bir ürün geliştirdiler….Diğer bazı yeni girişimlerle karşılaştırıldığında, Maza bu temel sorun noktasına odaklandı ve Latinlere yönelik olarak pazarlanan başka bir kart ürünü sunmak yerine topluluğa özel ürünler sunmaya devam etmek istiyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın