Bazalt Kayalığı büyük ilgi görüyor!

Bazalt Kayalığı büyük ilgi görüyor!Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Artvin’deki Hatila Vadisi Milli Parkı’nda 2016 yılında hizmete alınan Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası 2022 yılı Eylül ayıla birlikte ortalama 35 bin gezgin ağırladı. İl merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaktaki Sıkıldım Kayası mevkiinde 490 metre rakımda, Hatila Deresi’nden 220 metre yükseklikte sarp kayalara monte edilen seyir terası, son baharda da ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cam terasa bin 200 metre uzaklıkta bulunan ve gezim noktası olarak duyuru edilen Bazalt Kayalar da son yıllarda ziyaretçi akınına uğruyor. Bölgede Bazalt Kayalar’ın oluşumuyla alakalı bilimsel veri bulunmasa da sütunların, volkanik patlama sonucu lavların soğumasıyla oluştuğu biliniyor. Kayaların bilhassa görseli insanların ilgisini çekerken, bir fazlaca yerli ve yabancı gezgin bölge ziyaret ederek resim çektirmeyi ihmal etmiyor.

“9 ayda 35 bin turist ziyaret etti”

Hatila Cam Teras Turizm İşletmecisi ve bununla beraber Köy Muhtarı olan Ümit Akalın, yaptığı açıklamada “Cam terasa yoğun alaka var. Son 9 aylık süreçteki verilere gore 35 bin civarında turist konuk ettik. Cam seyir terasının yanı sıra bazalt kayalar da alaka görüyor. Hatila Vadisi Milli Parkı içindeki bazalt kayalıkları turizm noktası olarak deklare edildi. Cam seyir terası ile bazalt kayalıkları arasındaki mesafe ortalama bin 200 metre kadar. Aradaki mesafe kısa olduğundan gelen tüm misafirlerimiz aynı halde bazalt kayalıklarını da görmek istiyor. Buraya gelip buradaki fotoğrafı, manzarayı gördükten sonrasında oldukça memnun bir şekilde dönüş yapıyorlar” dedi.

“Sosyal medyada gördüm ilk fırsatta ziyaret ettim”

Sosyal medyada görerek bazalt kayaları ziyaret eden Nezahat Dede, “İlk defa geliyorum. Sosyal medyada görmüştüm ilk fırsatta ziyaret ettim. Çok merak ediyordum ve merakımı giderdim. Herkese de öneririm çok güzel yerler. Kayaların yöntemleri ve rahatlıkla kayaların üstüne çıkışımız, huzurlu bir gezişimiz. Yani bunlar harbiden oldukça güzel oldukça gezmeye değer bölgeler” derken, Dilan Şahinbaş ise “Daha önce gelmemiştim ama biliyordum burada bazalt kayalar bulunduğunu. Burası tahmini 5 milyona yakın geçmişi olduğu biliniyor bu sebeple ilk volkanik patlamalarla oluşan bölge bir ihtimal de dünyanın ilk oluşumunda ortaya çıktı. Bende ilk kere bazalt kayaları gördüm. Çok etkilendim. Alan derinliği, yukarıya doğru sütunların çıkması, güzel nizamlı şekilde çıkması oldukça etkilendim” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın