Balıkçılardan yarın başlayacak yeni av sezonu öncesi ÖTV’siz mazot talebi 

Balıkçılardan yarın başlayacak yeni av sezonu öncesi ÖTV’siz mazot talebi Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özkaya, “Bu sürem denizlerimizde alınan önlemler ve hava şartları uygunluğu yardımıyla palamut bolluğu yaşayacağız.” dedi. Özkaya, sıvıyakıt fiyatlarının makul seviyelere çekilmesinin veya ÖTV’siz mazot uygulamasının yeniden devreye alınmasını istek etti. 

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, AA muhabirine, 1 Eylül itibarıyla denizlerde başlayacak av sezonuna ilişkin değerlendirmede bulunmuş oldu.

Balıkçıların uzun süredir yeni av sezonu için hazırlık yaptıklarını vurgulayan Özkaya, “Balıkçılarımız yeni sezona hazır. Bu sezon denizlerimizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca alınan önlemler ve hava şartları uygunluğu sayesinde palamut bolluğu yaşayacağız. Tüketicilerimiz bol miktarda palamut balığı yiyecekler.” diye konuştu.

Özkaya, denizlerde sürdürülebilir balıkçılık için kurallara müsait halde, derinlik, yer, vakit ve boy yasağına dikkat ederek çalışmanın balıkçıların en önemli rolü olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Amacımız, günümüzü kurtarmak değil, geleceğimizi kurtarmak olmalıdır. Bol balıklı, verimli denizler emanet olarak bize bırakılırken hem korunsun hem de stoklara zarar vermeyecek halde avcılık yapılsın diye emanet edildi. Büyüklerimizden bize emanet edilen bol balıklı, bereketli denizlerimizi, gelecek nesillere, emanete ihanet etmeden devretmeliyiz. Çünkü denizlerimizi korumada en büyük sorumluluğun bizler balıkçılara ilişkin olduğuna inanıyoruz. Balıkçılarımızın da bu konuda duyarlı olacağından asla şüphemiz yok.”

Balıkçılardan ÖTV’siz mazot talebi

Akaryakıt fiyatlarının makul seviyelere çekilmesinin yada ÖTV’siz mazot uygulamasının yeniden devreye alınmasının balıkçıları bir nebze rahatlatacağını belirten Özkaya, bu adımların av sezonunun başında atılmasının fazlaca faydalı olacağını dile getirdi.

Özkaya, sektörden dolaylı olarak 40 bin bireyin faydalandığına işaret ederek, balıkçıların en büyük gider kalemlerinden birinin sıvıyakıt tutarları bulunduğunu anlattı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, 2022 yılını, Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı (IYAFA 2022) ilan ettiğini hatırlatan Özkaya, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu kapsamda dünyanın her yerinde bu temaya müsait emek harcamalar yapılmakta ve minik ölçekli balıkçılık yılı kutlanmakta. Bizlerin de fazlaca önemsediği bu yılı IYAFA’nın ‘Ölçekte minik, değerde büyük’ sloganı fazlaca güzel özetliyor. Bu sene da biz balıkçıların beklentisi, ekmeğini denizden çıkaran minik ölçekli balıkçıların faydasına olacak kararlar ve uygulamaların hayata geçirilmesidir.”

Özkaya, 2022-2023 yılı avcılık sezonunun bereketli, kazasız, belasız geçmesi ve Türkiye’ye hayırlı olması dileğinde bulundu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın