Elon Musk Twitter davasını ertelemeye çalışıyor

Elon Musk Twitter davasını ertelemeye çalışıyorElon Musk Twitter davasının duruşmalarının başlangıcını bir ay ertelemek için avukatları aracılığıyla mahkemeye başvuruda bulundu. Dilekçede Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter Zatko’nun ifşalarının incelenmesi için daha çok zamana ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Musk’ın avukatları, Zatko’nun Twitter’a dair suçlamalarını inceleyip bunu kendi savunmalarında kullanmak istiyor şeklinde görünüyor. Daha önce mahkemenin ekim ayında başlamış olacağı açıklansa da, Musk duruşmaların kasım ayına ertelenmesini istiyor.

Musk, 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın almasını gerektiren anlaşmadan kurtulmak için bir süredir benzer taktikler uyguluyor. Twitter, Musk’ın anlaşmadan vazgeçtiğini açıklamasının arkasından temmuz ayında mevzuyu mahkemeye taşımıştı. Musk da buna bir karşı davayla yanıt vermişti.

Musk’ın kadrosu, anlaşmanın iptali için Amerika Borsa ve Menkul Kıymetler Komisyonu’nun da kapısını çaldı. Komisyona sunulan dilekçede de Zatko’nun Twitter’daki güvenlik sorunlarıyla alakalı açıklamalarına dikkat çekiliyor. Söz mevzusu açıklamalar, Musk’ın Twitter’ı satın almaktan vazgeçmesi mevzusundaki açıklamalarıyla örtüşüyor.

Zatko geçtiğimiz hafta ABD Borsa ve Menkul Kıymetler Komisyonu’na sunmuş olduğu şikayet dilekçesinde Twitter’ın malumat güvenliği konusunda ciddi ihmallerinin olduğunu öne sürmüştü. Şirketin kullanıcı sayısını artırmak adına spam hesaplarının çoğalmasına göz yumduğunu belirten Zatko,  bot engelleme yazılımının demode olduğunu dile getirmişti. Zatko şikayetinin ardından Amerika Kongresi tarafınca da ifadeye çağırılmıştı. Twitter, Zatko’nun iddialarının tutarsızlıklarla dolu ve bağlamdan kopuk bulunduğunu söyleyerek yanıt vermişti.

Elon Musk Twitter davasında ihtiyaç duyduğu kozu Zatko’nun ifşalarıyla bulmuş şeklinde görünüyor. Bunun dava aşamasında neler getireceğini görmek içinse beklemek gerekiyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın