Bakan Bozdağ’dan başörtüsü açıklaması

Bakan Bozdağ’dan başörtüsü açıklamasıKatıldığı bir canlı yayında soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ilişik mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Anayasa değişikliği hususundaki emekleri özetleyen Bakan Bozdağ, yapılacak değişiklikle başörtüsü konusunun ülke gündemine bir daha geri döndürülmemek suretiyle tarihe havale edilmiş olacağını kaydetti. 24. Madde üzerinde bir düzenlemeyi hayata dercetmek üzere adım attıklarını belirten Bakan Bozdağ, “Doğru yerde bu konu din ve vicdan hürriyetinin, Anayasamızın ve Türkiye’nin taraf olduğu insan haklarına ait sözleşmelerin teminatı altında bulunmasına rağmen burada uygulamada bir sorun olduğunu ve bunun doğru yerinin din ve vicdan hürriyetini güvence altına alan 24. Madde olduğu benzer biçimde bir kanaat hasıl oldu. Şimdi bizim hazırlığımız 24. Madde üstünde bir fıkra eklemek suretiyle orada bir yeni düzenlemeyi hayata koymak ve Türkiye’de artık dini inancı nedeniyle başını örten ve giyim tercihinde bulunan vatandaşlarımız bakımından güvenceyi tahkim eden bir adım atıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kadınlarımızın hepsinin hukukunu korumak bizim vazifemizdir” diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

“Kaygıları giderecek ve farklı yorumları ortadan kaldıracak bir formülasyon ortaya koyacağız. Amacımız da bu. Çünkü ‘Şuradan gider şöyleki yasak koyarız, buradan girersek şunu yaparız’ gibi doğrusu yasakçı zihniyete yol yayınlayan ya da onlara imkan veren bir düzenleme değil, hürriyeti teminat altına alan ve bu hürriyeti korumuş olan, yasakçı zihniyetin de bu hürriyeti ihlal etmesini engelleyen formüller içerecektir bu. Onun için de bizler bu alanda yaptığımız düzenlemeyle daha doğru bir halde din ve vicdan hürriyetini, Anayasa’da yer edinen temel hak ve hürriyetlerin kullanılması çerçevesinde asla kimsenin engelleyemeyeceği bir düzen getirilerek, başı aleni veya başı örtülü olsun ayrım etmez, kadınlarımızın hepsi bu milletin asil evlatlarıdır. Kadınlarımızın hepsinin hukukunu korumak bizim vazifemizdir. Birini ayırıp, başka bir gözle bakan ilkel bir anlayışı hepimiz kabul etmiyoruz.”

Türkiye’nin başörtü konusunda oldukca ciddi bedeller ödediğini belirten Bakan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Başörtüsü konusu Türkiye’nin yaşadığı çok önemli sorunlardan biriydi vaktiyle. İnsanlar eğitim hakkını başını örttükleri için kullanamıyorlar, kıyafeti nedeniyle emek harcama hakkını kullanamıyorlardı, siyasi faaliyette bulunma hakkını kullanamıyorlardı. Nitekim üniversitelerden atılmak zorunda kalan, dini inancı sebebiyle başını örtmekle tahsil hakkını kullanmaktan birini kura çekmek zorunda kalan nice kızımız, genç hanımımız eğitim hakkından vazgeçmiş. Pek bir çok aslına bakarsan bu zorluğu gördüğü için de üniversite tercihlerine bile gitmemiş. Pek oldukça şahıs de istihdam hakkını kullanamamış. Çalışırken başını örtmek tercihinde bulunan nice kadın da işinden olmuş, meslekten ihraç etmişler. Türkiye, dönüp bakmış olduğunuzda başörtüsü yasağı ve zulmü nedeniyle oldukça ciddi bedeller ödemiş bir ülke.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın