Bakan Bozdağ: Diyarbakır’da vefat sayısı 344, adli süreç 32 şahıs için devam ediyorAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’da 8’inci çadır kentin kurulacağı Silvan yolu üstündeki alanda incelemelerde bulundu. Bakan Bozdağ, Kredi Yurtlar Kurumlarının 6 bin 33 kapasitesi olduğunu belirterek, şunları söylemiş oldu:

* Bu kapasiteyi tamamen iskana açtık. Depremde etkilenen vatandaşları burada barındıracağız. Konteyner kentte de çalışmalar devam ediyor. Bir kısım vatandaşımızı da orada barındıracağız.

* Diyarbakır’da pek oldukca sosyal tesis var. Buralarda da barındırma faaliyetleri devam ediyor. Bunların yanında çadır şehirler kuruyoruz. Şu ana kadar 7 çadır kent kurduk. Toplantı yaptığımız 8’inci çadır kentin kurulduğu yerdir. Burada 2 bin 200 civarında çadır kurulumu planlandı. Şu ana kadar bin çadır kurulumu tamamlandık. Kalanlarını da bugün ve yarın tamamlayarak hizmete elverişli hale getireceğiz.

* DİSKİ buranın hem su bununla birlikte kanalizasyon sorununu çözmekte. Öte yandan elektrik birimleri elektrik alakalı işleri çözmekte. Kızılay birimlerimiz de buranın çalışmasını yürütmektedir. Hiçbir vatandaşımızı barınma sorunuyla karşı karşıya bırakmadık. Bundan sonrasında da bırakmayacağız.

* Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’tan gelen hastalarımızın Diyarbakır’da tedavileri yapılırken, diğer yandan ihtiyaçlarını da aynı halde karşılama mevzusunda bir duyarlılık içerisindeyiz.

GÖZALTINA ALINAN 32 KİŞİNİN ADLİ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Kolon kesildiği ve yapı değişikliği iddiasıyla 32 bireyin adli süreçlerinin devam ettiğine vurgu yapan Bakan Bozdağ, “Diyarbakırlılar da bu çalışmaya büyük yardımcı verdi. Diyarbakır’da 32 bireyin hakkındaki adli süreç başlatılmıştı. Bu süreç işlemektedir. Diyarbakır’da hasar tespit emek harcamaları devam ediyor. 300 takım çalışıyor. Hasar tespit çalışmalarının kısa sürede tamamlanması için hem takım, hem teknik personel sayısını artırdık. Diyarbakır’da yaklaşık 200 binaya yakın dairede hasar tespitleri yapılma. Bunlardan 25 tanesi acele yıkılacak bina niteliğinde. 376 ağır hasarlı bina var. Bunlara ilişkin tespitler hızla devam ediyor. 344 vefat sayısı var. Hepsine Allahtan rahmet temenni ediyorum” gibi konuştu. (DHA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın