Bakan Bilgin’den, maden faciasıyla ilgili önemli izahat

Bakan Bilgin’den, maden faciasıyla ilgili önemli izahatBakan Bilgin, ‘2023 Doğru Şehir Buluşmaları’ çerçevesinde Afyonkarahisar’a geldi. Bir basın toplantısı meydana getiren Bakan Bilgin, Bartın’da yaşanan ve 41 maden işçisinin hayatını kaybetmiş olduğu felakete ilişik mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Bilgin, olayın hiç bir şüpheye yer bırakılmadan aydınlatılması icap ettiğinin farkında olduklarını vurgulayarak, “Bu toplantı madende 41 şehidimizin ve yaralımızın olduğu günlere rastlantı etti. Milletimiz bu acıyı yaşarken, böyle sarsıntı içerisindeyken bu şekilde bir toplantı da sizlerle bir araya geldim. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu acıları ortadan kaldırmaz fakat bu ülkede hata yapanın, kusuru olanın yahut yanlış yapanın yanına kar kalmadığını da ortaya koymamamız lazım bu bizim sorumluluğumuz. Nitekim bu mevzuda cumhuriyet savcılarını Adalet Bakanlığımız görevlendirmiştir. Biz de iş müfettişleri ve iş sağlığı uzmanlarından oluşan bir heyeti genişleterek bölgeye gönderdik. Cumhurbaşkanımızın bu konuda dediği açıktır, ‘olayı bütün yönleri ile ortaya çıkarılmalıdır’ sorun bizim mesuliyet üstlendiğimiz alanda, devlet görevlilerinin her düzeyde o sorumlulukları yerine getirmeleri lazım. Bunu da hiçbir şüpheye yer bırakmadan, kamuoyuyla bu bilgilerin paylaşılması ortaya çıkan tablonun aydınlatılması için kamuoyunun vicdanında bunun önemli bir beklenti olduğunu düşünüyorum. Bu beklentiyi karşılamamız lazım” diye konuştu.

Türkiye’nin değişimine ayak uyduramayan başka kurumlar da, yerler de, işletmeler de vardır”

Türkiye’nin sorunlarının çözümü noktasında yapılması gerekenleri sıralayan ve bu mevzuda zihniyetlerin değişmesi icap ettiğini dile getiren Bakan

Bilgin açıklamalarını şöyleki sürdürdü:

“Madeni gördüğüm vakit muhtemelen, bu Türkiye’nin değişimine ayak uyduramayan başka kurumlar da, bölgeler de, işletmeler de vardır. Bu zihniyet değişmeli, devletin her düzeyde gerçekleştirmesi lazım. Bir evden aile bir çocuğunu kaydetmiş, biri yaralı ve ondan gelecek haberi bekliyor. Bu tablo bizlere şunu gösteriyor, ‘evet’ sorunlarımız var ve bu sorunları çözmemiz lazım. Madende sıkıntı var ise çözmemiz lazım, nerede sorun var ise onu çözmemiz lazım. Bunun için Türkiye’nin yoluna devam etmesi lazım. Yani Türkiye ağır aksak yürüyemez, dimdik yürümesi lazım, sorunları çözme enerjisini arttırarak yoluna devam etmesi lazım. Bunun için de ekonomik büyümeyi devam ettirmememiz lazım.”

“Maden şehitleri ailelerine verilen kamuda istihdam çalışmasını hazırladık”

Maden şehitlerinin ailelerine verilen kamuda istihdam hakkı konusunda yapılan emek harcamadan da bahseden Bakan Bilgin, “Önümüzdeki günlerde, bu olay vesilesi ile gerçekleştirmedik şundan dolayı daha önce emek vermeyi yapıyorduk. Daha önce de maden şehitleri var ve bir kanun çıkmış maden şehitleri ailelerinden onların seçtikleri bir kişiyi kamuda istihdama alıyorduk. O kanuna bir tarih konulmuş ve sınırlandırılmış. O sınırlandırmayı kaldırıyoruz, bunu genişleterek o emek harcamayı hazırladık ama bu olay ortaya çıktı” dedi.

“Geçici işçiler sorunu var ve onu da çözeceğiz”

Açıklamalarında en son kamudaki sözleşmeleri personeller ile alakalı yapılan çalışmaya değinen Bakan Bilgin, “Onun haricinde bizim muhtelif kadrolarda çalışan sözleşmeli personel meselesi var ve onu düzenliyoruz. Onunla alakalı emek vermeyi bitirmek üzereyiz. Onu bu ay içerisinde kamuoyuyla paylaşacağımızı açıkladık. Geçici işçiler problemi var ve onu da çözeceğiz” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın