Axiom Space, ISS’ye ikinci özel insanlı uzay uçuşu görevi için hazırlanıyor

Axiom Space’in Uluslararası Uzay İstasyonuna ikinci özel mürettebatlı misyonunun, dört kişilik mürettebatın uzaydayken yirmiden fazla bilimsel deney yapmaya hazırlanmasıyla, şimdi sadece on gün içinde başlaması planlanıyor.

Ax-2 görevi, 21 Mayıs günü saat 17:37 EST’den önce SpaceX’in NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan fırlatılacak. Mürettebat, bir SpaceX Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü ile istasyona gidecek ve burada yaklaşık 10 gün kalacaklar. Bu, ISS’yi ziyaret eden ikinci tamamen özel mürettebat olacak; Axiom Space tarafından da yürütülen ilk görev, Nisan 2022’de gerçekleşti.

Mürettebat, görev komutanı ve Axiom’un insanlı uzay uçuşu direktörü Peggy Whitson’ı; pilot John Shoffner; Görev uzmanı Ali Alqarni; ve yine bir misyon uzmanı olan Rayyanah Barnawi. Alqarni ve Barnawi, Suudi Arabistan’ın ilk astronot sınıfının üyeleri ve o ülkeden ISS’yi ziyaret eden ilk kişiler olacak. Bir Axiom yatırımcısı olan Shoffner, ekipteki tek ödeme yapan müşteridir.

Dörtlü, istasyondayken bir ton bilimsel araştırma yapacak. Mürettebatla birlikte seyahat edecek olan ve yaşam bilimleri, biyotıp ve teknoloji gösterilerini kapsayan 20’den fazla faydalı yükün sponsorluğunu ISS Ulusal Laboratuvarı üstleniyor. Deneyler arasında mikro yerçekiminin kök hücre üretimi üzerindeki etkisinin incelenmesi, biyomühendislik ürünü insan dokusu üzerindeki çalışmalar ve Dünya’da kanser tedavisinin saptanmasına yardımcı olacak bir proje yer alıyor. Mürettebat ayrıca uzay uçuşu ve mikro yerçekiminin vücut üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için bir dizi testten geçecek.

Özel insanlı uzay uçuşu görevi, Axiom’un planının sadece bir parçası. Şirket ayrıca, özel bir uzay istasyonu işletmeyi hedefleyen ve büyüyen bir oyuncu kitlesi arasında yer alıyor. Planları, ISS’ye modüller eklemeyi ve daha sonra ISS 2030’da devre dışı bırakıldığında bu modülleri serbest uçuş istasyonu olarak çalıştırmayı içeriyor. İlk modülün 2025’te başlaması planlanıyor.

Axiom ayrıca geçen ay yatırımcılarından biriyle ortak girişim kurmak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu: geçen Aralık ayında 50 milyon dolar sermaye sağlayan Koreli ilaç firması Boryung. Ortak girişim geçen ay açıklandı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın