Astra, uzay aracı motoru işi için yan kuruluş kuruyor

rent a car 34

Astra TechCrunch tarafından incelenen belgelere ve konuya aşina bir kişiye göre, uzay aracı motoru işini tamamına sahip olunan bir yan kuruluş, işe alma ve finansman konusunda daha fazla esneklik sağlayacak kurumsal bir yeniden yapılanma olarak şekillendiriyor.

Kurumsal kayıtlara göre, yeni yan kuruluş Astra Spacecraft Engines, Inc., 5 Haziran’da Delaware’de kuruldu ve 13 Haziran’da California eyaletine başvurdu. Ancak, bu hikaye için isim vermek istemeyen kaynağa göre, yeni düzenleme bir süredir üzerinde çalışılıyor.

Kişi, yeniden yapılanma için operasyonlar ve finansmanla ilgili iki neden olduğunu söyledi. Amerikan fırlatma şirketleri, Uluslararası Silah Trafiği Düzenlemeleri (ITAR) olarak bilinen katı ihracat kontrol kurallarına tabidir; uzay aracı bileşen işletmeleri ise genellikle İhracat İdaresi Düzenlemeleri (EAR) adı verilen farklı bir dizi kısıtlamanın himayesi altındadır. İkisi büyük ölçüde örtüşse de, şirketin kime satış yapabileceği ve hatta dahili BT gereksinimleri ile ilgili önemli farklılıkları vardır.

İşe alma konusunda da farklılıklar var. ITAR kısıtlamaları kapsamında, şirketlerin ABD vatandaşı olmayan bir kişiyi (ABD vatandaşları, yeşil kart sahipleri ve diğer çok özel grupları içeren) işe almak için bir ihracat lisansı alması gerekir. Uygulamada bu, ABD dışından yetenek getirmeyi çok zorlaştırıyor. Buna karşılık, EAR kısıtlamaları, şirketin ABD dışından birini işe almadan önce ihracat lisansı almasını gerektirmiyor Astra, ITAR kısıtlamaları nedeniyle uzay aracı motoru işi için “yüksek kalibreli” adayları geri çevirmek zorunda kaldı.

Uzay aracı tahrik mühendisleri için işe alma, muhtemelen Astra için ilk akla gelen şey. Şirket Temmuz 2021’de elektrikli tahrik şirketi Apollo Fusion’ı satın aldıhemen sonra SPAC birleşmesi yoluyla halka açılma. Ancak LinkedIn’e göre, önceki iş deneyimlerinde Apollo Fusion’ı listeleyen çalışanların neredeyse tamamı o zamandan beri Astra’dan ayrıldı. Buna, şu anda SpaceX’te çalışan Apollo CTO’su Ben Longmier ve Başkan Yardımcıları Jorge Delgado ve Mark Hopkins dahildir.

Özellikle, yeniden yapılanma aynı zamanda yeni finansman yapılarının ve seçeneklerinin kilidini açar. Örneğin Astra, lansman işinin gelişimini daha fazla finanse etmek için yan kuruluşa karşı bir kredi alabilir. Bu tür bir esneklik, azalan nakit rezervleriyle karşı karşıya olan Astra için hiç şüphesiz çok önemli: şirket, 2023’ün ilk çeyreğini 62,7 milyon dolar ile kapattı ve ikinci çeyreği bunun yaklaşık yarısı ile bitirmeyi planlıyor.

O sırada Astra CFO’su Axel Martinez, yatırımcılara şirketin “finansal yolumuzu daha da genişletmek için finansman fırsatlarını düşünceli bir şekilde değerlendirdiğini” söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın