Max Q: En kötüsünü bekle, en iyisini um

Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz!

Bu konuda:

 • ispace’in aya iniş aracının kayıp olduğu varsayılıyor
 • Büyük Ayı ile ilgili güncelleme
 • Hydrosat’tan haberler ve daha fazlası

ispace, inişten saniyeler önce aya iniş aracıyla bağlantısını kaybeder

Japon şirketi ispace, Hakuto-R iniş aracıyla olan iletişimini birkaç dakika önce kaybetti. Ay yüzeyine temas etmesi gerekiyorduşirketin aya ulaşan ilk tamamen özel iniş aracı olmasını umduğu şey için büyük bir darbe.

ispace CEO’su Takeshi Hakamada, şirketin canlı yayınında, “Şu anda, Ay yüzeyine başarılı inişi onaylayamadık” dedi. “Şu anda, iniş aracından gelen iletişimi doğrulamadık. […] Ay yüzeyine inişi tamamlayamayacağımızı varsaymak zorundayız.”

Uzay mühendislerinin durumu değerlendirmeye devam edeceklerini ve soruşturma tamamlandıktan sonra bir güncelleme sunacaklarını söyledi.

TechCrunch ile yaptığı bir röportajda Hakamada, iniş aracının yüzeyde güvenli ve sağlam olmasının mümkün olduğunu ancak henüz bunu destekleyecek bir veri olmadığını ve bir Ay yörünge aracından gelen görüntülerin de duruma ışık tutup tutamayacağının net olmadığını söyledi.

ispace hakuto-r iniş canlı yayını

Görsel Kaynakları: ispace Hakuto-R iniş canlı akışı (ekran görüntüsü)

Büyük Ayı’nın Astra ile anlaşması Ve yeni finansman dilimi

Roket motoru üreticisi Ursa Major bazı büyük kazanımlar elde etti: İlk olarak, Astra’nın yeni Rocket 4 fırlatma aracının Ursa Major’ın motorlarını kullanacağı haberini kamuoyuna duyurdu. Hadley üst aşamasına güç sağlamak için sıvı motor. Ardından, şirketin geçen Ekim ayında 400 milyon dolarlık ön para değerinde büyük bir yeni fon dilimini sessizce kapattığını ortaya çıkardım.

CEO Joe Laurienti liderliğindeki Ursa, Hadley adında 5.000 pound sıvı oksijen ve kerosen motoru ve 50.000 pound itme gücüne sahip çok daha büyük, 10 kat daha güçlü bir Ripley motoru inşa ediyor. Şirket, tarihsel olarak havacılık endüstrisine hakim olan dikey entegrasyon paradigmasından kaçınıyor. Bunun yerine, yalnızca bir roketin geliştirilmesi en zor kısımlarından biri olan motora odaklanır.

Laurienti, TechCrunch’a geçen yıl verdiği bir röportajda “Bir teknoloji geliştirme şirketi olduğumuz ve bugün roket uçuran şirketlerin 10 yıl önce roketleri için tasarladıkları motoru uçurmamaları gerektiği fikrini gerçekten seviyoruz” dedi. “Dikey entegrasyonda gördüğümüz paradigma bu.”

Ursa’nın diğer halka açık müşterileri arasında küçük lansman şirketleri Phantom Space ve Stratolaunch yer alıyor. Şirket ayrıca ABD Hava Kuvvetleri ile bir motor teslimat sözleşmesi imzaladı.

Ursa Astra Hadley

Ursa Major’ın Araç Operasyonları müdürü Jordan Forness, Astra’ya gönderilmeden önce bir Hadley motorunu inceliyor. Görsel Kaynakları: Büyükayı

TC ve ötesinden daha fazla haber

 • Astra Apex Space’in uydu otobüsü platformunu başlatmak için beş uzay aracı tahrik kiti sağlayacak. (Astra)
 • astrobotik bu yılın dördüncü çeyreğinde Griffin aya iniş aracını Ay’a fırlatmak için SpaceX’in Falcon Heavy’sini seçti. (astrobotik)
 • Astroskalası bir kredi anlaşması sağladı ve her biri yaklaşık 22 milyon $ değerinde iki ayrı Japon bankasıyla yeni bir kredi limiti açtı. (Astroskalası)
 • hidrosat ilk iki termal kızılötesi uydusunu yörüngeye yerleştirmek de dahil olmak üzere operasyonlarını ölçeklendirmek için 20 milyon dolarlık yeni finansman sağladı. (TechCrunch)
 • NASA ve ortakları, Uluslararası Uzay İstasyonundaki operasyonları 2030’a kadar destekleyeceklerini doğruladılar ve Rusya, 2028’e kadar operasyonları desteklemeyi kabul etti. Yaşasın ISS! (NASA)
 • kuantum uzayı artan müşteri talebine yanıt olarak Ranger yörünge transfer aracını piyasaya sürmek için zaman çizelgesini hızlandırıyor. (Uzay Haberleri)
 • SpaceX’ler Starship yörünge uçuş testi, yüzlerce dönümlük bir alana enkaz saçtı ve yakındaki bir kasabayı tozla kapladı. (Bloomberg)
 • ABD Uzay Kuvvetleri Falcon fırlatmaları için Space Launch Complex 6’yı SpaceX’e kiralamayı kabul etti. (USSF)

Max Q size benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, onu bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.

Max Q: En kötüsünü bekle, en iyisini um ile Aria Alamalhodaei orijinal olarak yayınlandı TechCrunch


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın