Japon firması ispace, ilk aya inişten önce Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda listeleniyor

Ay’a giden bir uzay aracına sahip bir şirket olan ispace, şimdi Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor.

Japon firması geçen ay halka arzda yaklaşık 52 milyon $ (6,7 milyar ¥) topladı. Reuters’in bildirdiğine göre, hisse senetlerinin büyük hacimli satın alma emirleri ve hisseleri elde tutma talebi nedeniyle ilk liste gününde işlem görmediği bildirildi. Ancak bugün, hisse senetleri 1.135 Yen’den veya 254 Yen’lik arz fiyatının dört katından fazla satılarak yükseldi.

Haber, ispace’in Hakuto-R iniş aracının SpaceX Falcon 9 ile fırlatılmasından dört aydan biraz daha uzun bir süre sonra, 25 Nisan’da ay yüzeyine ulaşacağını duyurmasından birkaç gün sonra geldi. ticari şirket aya bir uzay aracı indirir. ispace, 26 Nisan, 1 Mayıs ve 3 Mayıs’ta yedek iniş tarihlerine sahip ve koşulların değişmesi durumunda üç alternatif iniş yeri seçti.

Başarılı olursa, firma aya uzay aracı indiren tek kuruluşlar olarak ABD, Çin ve Rusya’ya katılacak.

ispace, on yılı aşkın bir süredir ay teknolojisi üzerinde çalışıyor ve Google Lunar X Prize yarışmasında Team Hakuto olarak çalıştıktan sonra resmi olarak bir şirkete dönüşüyor. ispace CEO’su Takeshi Hakamada TechCrunch’a söyledi bir panel sırasında TC Sessions: Space’te lansman için uzun bir yol olan geçen yıl.

“On iki yıl hayatta kalmak için uzun bir süre” dedi. “Birçok iniş ve çıkış yaşadık.”

Bu on yılı aşkın süre boyunca ispace, Airbus Ventures, Japonya’nın Kuluçka Fonu ve SoftBank Group’un eski baş strateji sorumlusu Katsunori Sago’nun da dahil olduğu yatırımcılardan 235 milyon dolardan fazla özel sermaye toplamayı başardı. Şirket ayrıca Japonya’nın ulusal uzay ajansı Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) ile ortaklıklar kurdu ve bu ilk Hakuto-R görevinde ajans için bir gezici araç teslim edecek.

ispace, gelecek yıl için aya ikinci görevini planlıyor. Mühendislik devi Draper ile geliştirilmekte olan 2025’teki üçüncü görev, Ay yüzeyine bilimsel yükleri ulaştırmak için 73 milyon dolarlık NASA sözleşmesinin bir parçası. Bu üçüncü görev için ispace, taşeron ve tasarım temsilcisi olarak hizmet veriyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın