Geliştiricilerinizin iş deneyimini iyileştirmek için doğru ölçümleri izleyin

geçmişken birkaç yıl çalışanlara değer vermeye yönelik büyük bir ilerleme gördü, son aylar sarkacın diğer yönde sallandığını gördü. Teknoloji endüstrisi, işten çıkarmalar ve ekonomik belirsizlikten rahatsız oldu ve bu, mevcut çalışanların moralini ve refahını doğrudan etkiliyor ve bu da üretkenliklerini etkiliyor.

Dijital sağlık araçları, daha iyi ruh sağlığı tedavisi ve ruh sağlığı günleri büyük adımlardır, ancak yazılım mühendislerinin işyerindeki memnuniyetsizliğinin temel nedenlerinden bazılarını doğrudan ele almazlar. Bu üretkenliği azaltan eğilime karşı koymak için şirketlerin geliştirici deneyimi (DX) hakkında daha fazla düşünmesi gerekiyor. DX, genel çalışan refahından önemli ölçüde farklı görünüyor.

Geliştirici deneyimi, daha çok yazılım geliştiricilerin günlük olarak yaptıkları iş hakkında nasıl hissettikleri ile ilgilidir ve bu, kullandıkları araç ve süreçlerden doğrudan etkilenir. Bu, ekibinizin iş günü deneyimine, kullandıkları kaynaklara ve iş akışlarının verimliliğine bakmak anlamına gelir. Bu unsurları optimize etmenin faydası yalnızca geliştiricileri mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda doğrudan daha iyi iş sonuçlarına dönüşür.

Mühendislik liderleri, mühendislik ekibinizin deneyimine zarar veren faktörleri tespit etmek için mühendis memnuniyetini ve performansını daha etkin bir şekilde izleyerek bunu yapabilir. Yeni, bütünsel ölçümleri benimsemeli ve bunlara nasıl yanıt vereceklerini öğrenmelidirler. İşte her teknoloji şirketinin, geliştiricilerinin deneyimini daha iyi anlamak ve iyileştirmek için atabileceği adımlar.

İşyerindeki sorunların kökenine inin

şaşırtıcı 4 yazılım geliştiriciden 3’ü küresel olarak yaşamları boyunca tükenmişlik yaşadılar ve her yerdeki mühendislik liderleri kendilerine bunun nedenini sormalı. Sorunlardan biri, mühendislerin hayatını olması gerekenden daha zor hale getirmemiz. Yazılım geliştiricilerin günlük olarak kullandıkları iş akışlarını ve kaynakları daha iyi optimize edecek araçlarımız var – bu da onların günlük deneyimlerini iyileştirecek ve tükenmişlik riskini azaltmaya yardımcı olacak. Ancak, mühendislik ekiplerimizin nasıl çalıştığına ilişkin doğru ölçümleri takip etmediğimiz veya onlarla deneyimleri hakkında yeterince konuşmadığımız için bu iyileştirmeleri yapma fırsatlarını kaçırıyor olabiliriz.

Başka bir sorun da, yazılım geliştiricilerin daha tatmin edici görevlerle meşgul olmalarını sağlamamış olmamızdır. 2019 State of DevOps raporu, yazılım geliştiricilerin genellikle yalnızca zamanlarının %30 ila %40’ını zamanlarının çoğu gecikmeler ve yönetici işleriyle harcanırken aslında özellikler oluşturur. Bu zaman alıcı, düşük ödüllü görevleri düzeltmek, daha fazla kariyer gelişimine ve iş tatminine yol açabilir.

Mühendislik liderlerine bu verilere ilişkin görünürlük sağlayan araçlar yaygın olarak bulunur ve bir geliştiricinin deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir. Bunlardan yararlanırsak, her işletme iş yerindeki geliştirici memnuniyetsizliği için kendi benzersiz kök nedenlerini belirlemeye başlayabilir.

Geliştirici deneyimi nasıl geliştirilir: SPACE verin

Mühendislik liderlerinin bakması gereken iki şey vardır: DX hakkında gerçekten fikir edinmek için en iyi metrikler ve yazılım geliştiricilerin işteki hislerini iyileştirmek için bu bilgileri nasıl kullanacakları.

Giderek artan sayıda şirket, DORA metriklerine dönüş yazılım geliştirme performansını ölçmek için.

Bunlar, esasen çevikliği ve kaliteyi ölçen kritik göstergelerdir. Ancak resmin tamamını vermiyorlar. Gerçekten de, DORA’nın dört temel ölçüsünü oluşturan aynı ekip bir adım daha ileri gitti ve daha bütünsel SPACE ölçüleri sistemini yarattı. Bunlar, DORA’nın tüm ölçütlerini kapsarken, aynı zamanda yazılım mühendislerinin çalışmalarının insani veya duygusal yönüne (veya “Memnuniyet ve esenlik”) de bakar.

İşte SPACE’in bir dökümü:

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın