Arkam Ventures, ikinci fonla ‘orta Hindistan’ fırsatını elde etmek için 180 milyon $ hedefliyor

Arkam Ventures, Hindistan risk sermayesi şirketi genişleyen ‘orta Hindistan’ fırsatını ikiye katlarken, ilk fonunun büyüklüğünü neredeyse ikiye katlayarak 180 milyon $’ı hedefleyen ikinci fonunu kuruyor.

Firmanın ortakları bir röportajda, yeni fon için yüksek profilli uluslararası kurumsal yatırımcılardan ve aile ofislerinden destek almayı umduklarını söylediler. Arkam’ın ilk fonunun kilit yatırımcıları arasında British International Investment, SIDBI ve Evolvence yer aldı.

Arkambaşlangıç ​​portföyü şunları içerir: Kavanoz, Küçük olay, kreditbeeVe Jai Kisangelişmekte olan şirketlerde daha büyük hisseyi güvence altına almak için yeni fonla daha büyük erken aşama çekleri yazmaya çalışıyor, dedi Bala Srinivasa (ana resimde solda), fonun kurucu ortağı ve genel müdürü, TechCrunch ile bir konuşmada.

Yeni fonla ilgili müzakere, risk sermayesi firmalarının yeni fonları kapatmakla ve birçok durumda önceki on sekiz ayda kamu piyasalarını bastıran durgun ekonomi nedeniyle hedef büyüklüğü küçültmekle boğuştuğu bir döneme denk geliyor.

Bu senaryo, 2021’in zirvesi ile 2022’nin başlarındaki ve Hindistan’daki çok sayıda risk sermayesi şirketinin rekor büyüklükte fon topladığı tarihi zirvelerle çelişiyor. Rahul ChandraArkam’ın diğer kurucu ortağı ve genel müdürü, Arkam’ın daha yüksek bir hedef koyabileceğini, ancak piyasa koşullarını ve limited ortaklarına karşı yükümlülüklerini göz önünde bulundurarak sağduyulu davrandığını belirtti.

Piyasanın zirvesinde sermaye biriktiren birçok firma, mevcut koşullar altında fonlarını kapatıyor olsalardı muhtemelen hedef büyüklüklerini %50 oranında azaltacaklarını söyledi.

Srinivasa ayrıca bir fonu iade etmenin uygulanabilirliğini sorguladı. “1 milyar dolar toplarsanız, bunun 4 katını iade edip edemeyeceğinizi merak etmelisiniz. Bu ucu açık bir soru” dedi ve şu anda yatırılmamış sermaye fazlası göz önüne alındığında Hindistan’daki potansiyel yatırım fırsatlarının mevcudiyetine yanıt verdi.

Hem Srinivasa hem de Chandra masaya zengin bir deneyim getiriyor. Arkam’dan önce Srinivasa, Kalaari Capital’de bir pozisyona sahipti ve yeni girişimlerde çalıştı, Chandra ise düzenleyici kurum SEBI ve risk şirketi Helion’daki roller de dahil olmak üzere çeşitli bir kariyere sahipti.

Arkam’ın stratejisi, girişimlerin artık yıllık 3.650 $ gibi düşük gelire sahip aileler de dahil olmak üzere Hindistan’ın daha geniş nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayabildiği inancına odaklanıyor. Hizmet ve satın alma maliyetlerini ekonomik tutarken bunu başarmayı umuyorlar.

Böyle bir iddia, sadece birkaç yıl önce Hindistan’da savunulamaz kabul edildi. Bununla birlikte, ödeme rayı UPI’sinin, kimlik platformu Aadhaar’ın ve çevrimiçi kimlik doğrulama platformu e-KYC’nin ortaya çıkması ve benimsenmesi daha umut verici bir manzara ile sonuçlandı.

Srinivasa, Hindistan’ın devam eden dijital dönüşümü bağlamında bu tez üzerine bahis oynayan girişimlerin, genellikle bitişik yerleşik oyuncuların uzun süre soğukkanlı kaldığı yeni pazarlar yaratma konumunda bulduklarını söyledi. Yeni pazar yaratmanın kanıtı olarak, tüketici tabanları ağırlıklı olarak ilk kez kredi kullanan KreditBee ve Jar’ı gösterdi.

Hindistan, dünyadaki diğer bölgeler gibi, yatırımcılar piyasa koşullarına karşı giderek daha temkinli hale geldikçe, anlaşma faaliyetlerinde bir düşüşe tanık oluyor. Chandra, ucuz küresel likiditenin ve “kaygısız” sermayenin yokluğunun muhtemelen en az iki yıl boyunca değişmeyeceğini söyledi.

Bununla birlikte, birçok risk sermayesi şirketinin elinde rekor miktarda kuru toz bulunan Chandra, anlaşma yapmanın çok daha erken ivme kazanabileceğini kabul ediyor.

“Bizi sınırlayan şey, çoğunlukla yerel olarak mevcut sermaye ve bunun rasyonel bir şekilde davranmasını bekliyorum çünkü değerlemeyi yukarı çekecek irrasyonel bir taşkınlık gelmiyor. Bu yine de insanların iyi kurucular için ön protokoller için birbirlerini kovalayacağı anlamına gelecek çünkü önümüzdeki iki yıl konuşlandırılacak daha fazla sermaye olacak.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın