Kindred Ventures, AI sayesinde ‘büyük bir girişim patlaması’ öngörüyor

Geçen hafta görüştük Akrabalık Girişimleriküçük, dokuz yaşında, San Francisco merkezli erken aşamadaki bir girişim şirketi, birçok yeni yeni girişime yatırım yapmasına rağmen – bugüne kadar 100’den fazla – genelci bir yaklaşım benimsiyor, yapay zekaya, iklim teknolojisine, tüketici internet şirketlerine yatırım yapıyor , kripto anlaşmaları, fintech girişimleri, sağlık girişimleri, hareketlilik girişimleri ve araçlar ve altyapı geliştiren ekipler.

Bu biraz okyanusu kaynatmaya benziyor, ancak şirketin iki genel müdürü – Steve Jang ve Kanyi Maqubela – Kindred’ın yatırımcılarının geçen yıl onları önemli ölçüde artırmalarına izin verecek kadar başarılı oldular. Gerçekten de, 2019’da 56 milyon dolarlık bir fonu ve 2021’de 101 milyon dolarlık bir fonu kapatan Kindred, geçen yıl 200 milyon dolarlık bir fonu kapattı – artı, Kindred’ın kendi portföyündeki büyüme aşamasındaki şirketleri desteklemek için ilk kez bir sonraki aşama fonu ve onun dışında. İkincisi için, taahhütlerde 112 milyon dolar topladılar ve yol boyunca topladıkları bazı özel amaçlı araçlar da dahil olmak üzere, yönetim altındaki toplam varlıklarını 550 milyon dolara çıkardılar.

Ekibin bugüne kadarki en büyük kazançları – Uber, Coinbase, Postmates – bir melek fonundan geldi, ancak ekip umut vaat ediyor. daha yeni bahislerKindred’dan bir tohum yatırımı alan ve eski Apple ekibi Imran Chaudhri ve Bethany Bongiorno tarafından kurulan ve hala gizli olan bir girişim olan Humane dahil. 100 milyon dolarlık C Serisi turu Mart ayında da Kindred tarafından yönetildi.

Jang ve Maqubela ile bir dizi şey hakkında konuştuk ve yakında bu sohbetten bir podcast yayınlayacağız; Bu arada, aşağıda alıntılananlar, startup’ların geleceğine ve AI’da devam eden ilerlemelerin daha fazla mı yoksa daha az mı anlamına geleceğine odaklanan tartışmamızın bir parçasıdır.

TC: İnsanlar şu anda AI ile ilgili her şeye çok ilgi gösterdiğinden, finanse ettiğiniz şirketlerden biraz bahsedebilir misiniz?

SJ: Zaman içinde öncü teknolojiye çok odaklandık ve 10 ila 20 yıllık hikaye dizisi şirketlerinin peşine düştük. İnsancıllık bunlardan biridir. adlı bir şirkete yatırım yaptık. Hourone AI, İsrail’de Tel Aviv merkezli bir video AI şirketidir. Tarihsel olarak çok sayıda bilgisayar görüşü ve makine öğrenimi kullanan ve şimdi bu alanda yaptıklarının çoğunu yükselten ve yapay zeka ile ilgili birçok özelliği öne çıkaran Tonal’ın erken yatırımcılarıyız. Robotik alanında faaliyet gösteren firmalarımız var; tedarik zincirlerinde şirketlerimiz var. Yalnızca üretici yapay zeka ile değil, endüstriyel yapay zeka ile de gördükleri fırsattan yararlanıyorlar.

Üretken yapay zeka cephesinde, bu temel model şirketlerin yanı sıra şu anda çok daha fazla uygulama katmanı şirketi, donanım şirketi, altyapı ve takımlama şirketi var. Ancak zamanla, yapay zekanın ne kadar güçlendirici göründüğü göz önüne alındığında, dünyada dört şirketimiz mi yoksa dört bazilyon şirketimiz mi olacağı bana hala net değil.

KM: Aman Tanrım, çok, çok, çok daha fazla şirket olacak. Soyutlama katmanını yukarı taşıma ve daha fazla insanın inşaatçı olmasına izin verme eğiliminin bir parçası. Eskiden böyleydi, eğer [wanted] bir şey inşa etmek için, aslında nüfusun oldukça küçük bir bölümüyle sınırlı olan belirli bir beceri setine sahip olmanız gerekiyordu. Ancak bu ilk bilgi işlem dalgası herkese süper güçler verdi ve o zamandan beri sonraki her dalga yalnızca daha fazla süper güç verdi. Ve şimdi baktığımız şey – ve bunu neredeyse yığın boyunca görüyorsunuz – gerçekten karmaşık, büyük, gerçek zamanlı veri kümeleriyle arayüz oluşturabilen ve kodlamaya gerek kalmadan bunlar üzerinde gerçekten ilginç manipülasyonlar yapabilen kardiyologlar. Web’de kodlama yapmak zorunda kalmadan tam yığın web siteleri ve tam yığın platformlar ve uygulamalar tasarlayabilen tasarımcılarınız var – ve bu sadece kod düzeyinde. Bu sistemler sayesinde zekanın birleştiği pek çok başka yol var, bu yüzden artık daha fazla insanın daha son derece gelişmiş kaldıraçlı yazılımlara erişmesine izin vermemiz gerçeğiyle etkinleştirilen yeni girişimlerde büyük bir patlama olacağını düşünüyorum. aletler.

Bu patlamanın girişim işini yok edebileceğinden hiç endişeleniyor musunuz? Herkes bu araçlarla kendi şirketini yönetebiliyorsa ölçek nerede?

SJ: Bu soru AWS, iOS ve Android zamanlarında çokça sorulmuştu. Bu üç şeyin tümü başlatıldı [around the same time] ve insanlar merak etti: Bu, herkesin bir şirket kurabileceği anlamına mı geliyor? Başlama yeteneği dır-dir çok daha kolay, bu da toplum için iyidir.

Yatırımcılara gelince, başlangıçlara oldukça kontrollü erişime sahip olma günü ve bu sahte ağ, soy ağacına ve markaya dayalı olarak sizin lehinize oynuyor, belki de bu oyun açıldı. Bu konuda sevdiğimiz şey, çok daha fazla girişimciyi ürün fikirlerini oluşturmaya teşvik etmesi ve bence bu genel olarak harika. Bu yüzden, eski muhafızlar için sorunlu olabileceğini düşünüyorum, ancak ister melek yatırımcılar, ister küçük tohum fonları veya ister büyük öncü tohum fonları olsun, yatırımcıların yeni muhafızları için bu harika.

Ancak herkes bu süper sofistike yeni araçlara sahipse, sonunda her şey metalaşmaz mı?

KM: Aslında dün gece benzer bir konuda tartıştık. Sanırım düşünülmesi gereken ilk şey şudur: özellikle medya ve içerik söz konusu olduğunda bilgileri özelleştirmenin muhtemelen sonsuz sayıda yolu vardır ve bu özelleştirme aslında olağanüstü bir tüketici artığı ve son kullanıcı için olağanüstü bir güçle sonuçlanır. Son derece kişiselleştirilmiş içeriği tüketme, yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş içerik oluşturma, bu içeriğin esnek olmasını sağlama yeteneği – bu arada, sağlık ve bakım koordinasyonunda, iletişimde, akıl sağlığında, arkadaşlıkta, sosyal ağlarda endüstri genelinde uygulanmaktadır – gerçekten, gerçekten güçlü.

Kayda değer olduğunu düşündüğüm bir diğer şey de şu anda gerçekten ilginç bir yerdeyiz. Steve, yeni platformların bu şaşırtıcı birleşiminin hepsinin aynı anda piyasaya çıktığı bir dönemden bahsetti. Sonra, bundan sonra, hepimizin bir nevi mobil ve SaaS’tan zevk aldığı oldukça uzun bir dönem vardı. Şimdi, iş modellerinin nasıl etkinleştirildiği, yeni ölçümler ve yeni kıyaslama hakkında yeni bir düşünme biçimine ihtiyacımız olacak ve bu gerçekten heyecan verici, özellikle ürünlere ve yeniliğin başlangıç ​​noktasına odaklanan erken aşamadaki bir yatırımcı için. Ancak bu, son döngüden farklı görünecek ve bu, tasarım gereği mobil ve SaaS’ın, kendisinden önceki döngüden çok farklı görünen ilk internet döngüsünden çok farklı olması gibi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın